درمان سرطان به روش واكسن های كرونا

درمان سرطان به روش واكسن های كرونا

خود درمانی: خراسان رضوی درحالی که موفقیت واکسن های کووید-19 عناوین روزنامه های سراسر جهان شده است، دانشمندان معتقدند یک تزریق مشابه ممکنست نخستین قدم در تولید واکسن ضد سرطان باشد.


به نقل از نیوز، نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، واکسن ایمونوتراپی با بهره گیری از هیدروژل می تواند با موفقیت به تومورهای سرطانی حمله کرده و از گسترش بیماری در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کند.
پژوهشگران مرکز ملی علوم و فناوری نانو چین می گویند: تزریق هیدروژل تخصصی به آرامی واکسن های نانو RNA را طی ۳۰ روز آزاد می کند. در موش های مبتلا به ملانوم، کشنده ترین شکل سرطان پوست، این دارو تومورها را کوچک کرده و سلول های سرطانی را از متاستاز در ریه ها بازمی دارد.
واکسن سرطان چگونه کار می کند؟
مانند واکسن کووید-۱۹، در این روش درمانی جدید از RNA پیام رسان (mRNA) برای فعال سازی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماریها استفاده می شود. واکسن mRNA برای سرطان بجای اینکه به بدن اعلام نماید که ویروس کرونا را هدف قرار دهد به سیستم ایمنی بدن می گوید که به تومورها حمله کند.
پژوهشگران اظهار کردند: «این واکسن ها حاوی mRNA هستند که پروتئین های تولید شده توسط سلول های تومور را رمزگذاری می کنند. هنگامی که mRNA وارد سلول های حاوی آنتی ژن می شود ساخت پروتئین تومور را آغاز نموده و آن بر روی سطح خود نمایان می کند، سپس سلول های ایمنی دیگر برای جستجوی تومورهایی که این پروتئین را ایجاد می کنند نیز تحریک می شوند.»
متاسفانه، mRNA بسیار ناپایدار است و به سبب آنزیم های موجود در بدن به سرعت تخریب می شود. کوشش های قبلی جهت استفاده از نانو ذرات برای حمل و محافظت از mRNA بی نتیجه بوده است برای اینکه بدن این ذرات را در کمتر از دو روز پاک می کند.
در این مطالعه، پژوهشگران، گوانگ جون نی، های وانگ و گروه آنان یک جایگزین هیدروژل برای تحویل پیام رسان های نابودکننده سرطان تولید کردند. هیدروژل، پلیمر جاذب آب و با بدن انسان سازگار است و حتی می تواند سیگنال های بیوالکتریک منتقل کند. وقتی واکسن جدید تزریق می شود، نانو ذرات mRNA به همراه مولکول به تحریک پاسخ ایمنی کمک کرده و به آرامی آنرا آزاد می کند.


ایمونوتراپی طولانی مدت و کارآمد
پژوهشگران از پروتئین سفیده تخم مرغ (اوآلبومین) در آنتی ژن مدل خود استفاده کردند. آنان mRNA اوآلبومین و مولکول محرک را با ترکیبات دیگر مخلوط و هیدروژل ایجاد کردند. سپس این ترکیب را زیرپوست هر موش تزریق کردند. این موش های خاص که با ملانوم مرتبط بودند ازنظر ژنتیکی نیز برای بیان پروتئین اوآلبومین مهندسی شده اند. طی ۳۰ روز پس از تزریق، هیدروژل، mRNA را آهسته در بدن آنها آزاد کرد و سبب فعال کردن سلول های T و تحریک تولید آنتی بادی شد.
نتایج نشان میدهد که تومورهای ملانومای این حیوانات در مقایسه با موش های درمان نشده با واکسن از نظر اندازه کوچک شدند. همین طور موش های بیمار واکسینه شده هیچ علائمی از سرطان در ریه های خود نداشتند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند: این واکسن هیدروژل پتانسیل مهیجی برای ایجاد «ایمونوتراپی سرطانی طولانی مدت و کارآمد» نشان داده است که برای غلبه بر بیماری فقط به یکبار تزریق نیاز دارد.
نتایج تحقیق در نشریه انجمن شیمی آمریکا (Nano Letters) منتشرشده است.
منبع:

1399/12/02
10:03:42
0.0 / 5
1152
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت