انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واكسن برای افراد پرخطر

انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واكسن برای افراد پرخطر

به گزارش خود درمانی یك متخصص اپیدمیولوژی درباره انواع ویروس آنفلوآنزا و زمان مناسب تزریق واكسن برای گروه های پرخطر توضیح داد.


دکتر ابراهیم قادری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که معمولا در پاییز و زمستان شیوع پیدا می کند، اظهار داشت: هرچند اگر جهشی در ویروس اتفاق بیفتد امکان دارد در فصل بهار هم شاهد اپیدمی آنفلوآنزا باشیم.

وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلوانزا مشتمل بر دو نوع A و B است، تصریح کرد: به صورت معمول آنفلوآنزای نوع B در انسان ها ایجاد بیماری می کند و معمولا عوارض جدی و مرگ و میر آن کم است.

قادری در ادامه در توضیح رفتار ویروس آنفلوآنزای نوع A، اظهار نمود: آنفلوآنزای نوعA امکان جهش زیادی وجود دارد. نوع A هم در حیوانات و هم در انسان ها می تواند سبب بیماری شود. البته شدت انتقال بیماری و شدت بیماری بستگی به جهش هایی دارد که در آن اتفاق می افتد. این نوع آنفلوانزا قدرت ایجاد همه گیری های جهانی را دارد و می تواند کشندگی بیشتری نسبت به نوع B ایجاد کند. اپیدمی سال قبل در کشور در اثر آنفلوآنزای H1N1 بوجود آمد که از همین نوع B ویروس بود.

این اپیدمیولوژیست درباره واکسن آنفلوآنزا، خاطرنشان کرد: نوع واکسن هم بستگی به شیوع انواع آنفلوآنزا دارد که آیا تغییرات ژنتیکی قابل توجهی در آن اتفاق افتاده یا نه که بر مبنای آن، نوع ویروس های مورد استفاده در واکسن ها می تواند تغییر کند. واکسیناسیون در گروه های پرخطر می تواند مبتلا شدن و مرگ و میر را به شدت کم کند. این گروه ها شامل افراد بالای ۵۰ سال، کودکان ۶ ماهه تا ۵۹ ماهه، افراد دارای بیماری های مزمن، بیماران دارای سیستم ایمنی تضعیف شده، خانم های آبستن و مراقبان بیماران سالمند، پرسنل بهداشتی_درمانی و... است.

وی با اشاره به اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا شهریور ماه است، اظهار داشت: ولی تزریق واکسن در هر زمانی می تواند مفید باشد.

وی با تاکید بر اینکه پیشبینی رفتار ویروس آنفلوآنزا دشوار می باشد، اظهار نمود: سال جاری هم امکان دارد اپیدمی آنفلوآنزا داشته باشیم ولی یک فرصت خوب وجود دارد و آن هم این است که راه انتقال کووید_۱۹ و آنفلوآنزا مشابه است؛ بنابراین جلوگیری از هر دو بیماری با استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب اماکن امکان پذیر است و رعایت این موارد بهترین چاره برای پیشگیری همزمان از هر دو بیماری است. سال جاری اگر مردم همت کنند با رعایت همین موارد می توان شیوع آنفلوآنزا را به سادگی کنترل کرد.1399/07/02
11:59:54
5.0 / 5
1412
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت