سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام كرد

واردات ۱۲ میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا برای امسال

واردات ۱۲ میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا برای امسال

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه واكسیناسیون همگانی آنفلوآنزا به هیچ وجه سفارش نمی گردد، اظهار داشت: سال قبل كمتر از 2 میلیون دوز واردات واكسن آنفلوآنزا داشتیم، اما این رقم امسال به 11 تا 12 میلیون دوز افزایش خواهد یافت.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور با بیان این مطلب، اضافه کرد: همکاران ما در شبکه بهداشتی کشور در سال گذشته، ۲۵۰ هزار دوز واکسن دریافت نمودند که امسال با افزایش ۱۰ برابری توزیع واکسن در شبکه های بهداشت، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر یعنی واکسیناسیون مادران حامله و بیماران خاص توزیع خواهد شد و این گروه از جمعیت، رایگان واکسینه خواهند شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اشاره کرد: همین طور برای سایر گروه ها و افراد نیز بیش از ۸.۵ میلیون دوز واکسن آنفلونزا در نظر گرفته شده که اواخر شهریورماه در شبکه توزیع دارویی و داروخانه ها توزیع شده و در قبال هر کد ملی یک دوز واکسن قابل تحویل خواهد بود.

وی اشاره کرد: واکسیناسیون همگانی آنفلونزا به هیچ وجه سفارش نمی گردد، علاوه برآن، اینکه شایعه شده برای دریافت واکسن، ثبت نام در داروخانه ها صورت می گیرد نیز حقیقت ندارد و نه فقط هدف خیرخواهانه ندارد، بلکه بنظر می رسد این یک کلاهبرداری است و عده ای به دنبال سواستفاده هستند.

جهانپور افزود: به رغم تمام مشکلات ارزی، برای تهیه و توزیع و مصرف منطقی واکسن آنفلوآنزا مشکلی وجود نخواهد داشت و واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر برقرار است، پس تقاضای کاذب و هزینه بیجا نباید ایجاد کرد.

احتمال کاهش موارد آنفلوآنزا در سال جاری

وی عنوان کرد: برآورد ما این است که امسال نسبت به سال قبل در مورد آنفلوآنزا حتی ممکنست مشکلات کمتری داشته باشیم؛ برای اینکه مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می کنند، کمتر در مکان های عمومی و تجمع ها حاضر می شوند، از ماسک استفاده می نمایند و این مراقبت ها همزمان در کنترل کرونا و آنفلونزا موثر خواهد افتاد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، او در آخر اظهار داشت: خوشبختانه امسال تامین واکسن آنفلوآنزا برای بیماران خاص و مادران حامله ۱۰ برابر سال قبل است، در صورتیکه تامین واکسن برای سایر گروه های پرخطر نیز ۵ یا ۶ برابر سال قبل است. واکسن آنفلوآنزا از منابع معتبر و شرکت های برتر اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه شده و دقت نظر کافی برای تهیه آن صورت گرفته است و هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی می تواند واکسن آنفلوآنزا را تهیه نماید. تا پیش از اختتام شهریور ماه توزیع واکسن آنفلوآنزا شروع می شود و تلاش بر این است که تا آن زمان بخش اعظمی از واکسن ها وارد شده و توزیع آنها انجام شده باشد و هر فرد طبیعتا نمی تواند بیش از یک واکسن خریداری کند.1399/06/15
14:30:27
5.0 / 5
2007
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت