مبتلاشدن و مرگ ناشی از كرونا در كشور همچنان بالاست

مبتلاشدن و مرگ ناشی از كرونا در كشور همچنان بالاست

خود درمانی: بنابر اعلام كمیته اپیدمیولوژی كووید-19، در روند شیوع كشوری این بیماری تا هفته منتهی به 24 مردادماه، همچنان موارد مبتلاشدن و مرگ نسبتاً بالا است و ثبات و تغییرات مختصر افزایشی در موارد این بیماری مشاهده می شود.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تابحال در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می گیرد. شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تابحال به ۲۱ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۳۳۵ نفر رسیده و مرگ ۷۶۸ هزار و ۹۶۹ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.
همین طور در کشور ما تا ظهر روز گذشته ۳۴۱ هزار و ۷۰ مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده و متاسفانه مجموع جان باختگان این بیماری در کشورمان به ۱۹ هزار و ۴۹۲ نفر رسیده است. برمبنای اعلام وزارت بهداشت بیشترین موارد فوت شده در یک روز در ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ اتفاق افتاده است. همین طور تا کنون ۲۹۵ هزار و ۶۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
آمریکا همچنان درصدر لیست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود مختص کرده است.
تحلیل استانی روند بیماری درهفته منتهی به ۲۴ مرداد ماه از طرف کمیته اپیدمیولوژی بیماری کووید-۱۹ در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر گردید.


روش محاسبه شاخص ها
در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید ۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد مبتلاشدن و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه روند تغییرات مبتلاشدن و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش مبتلاشدن و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند مبتلاشدن و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.
تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی
برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند افزایشی دارد.
_ در مواردی که شاخص تغییر روند مبتلاشدن نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتملاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.
_ در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.
_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند نزولی دارد.
_ منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و مبتلاشدن از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند فاکتورهای مبتلاشدن و مرگ دیده می شود، در این موارد تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده ها به دلیلهای مختلفی می تواند رخ دهد. همچون دلیلهای بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استانها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود تلفیقی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.
تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش
استانها برمبنای میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و بدین جهت تفسیر داده های این استانها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری هم راه است. تحلیل بر طبق این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استانها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استانها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عرضه کنند.
تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۲۴ مردادماه
بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت انتشار یافت، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد مبتلاشدن و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر افزایشی دیده می شود. روند ثبات با تغییرات مختصر افزایشی در دو استان مازندران و فارس مشاهده شد. تصور می شود در چهار استان اردبیل، آذربایجان غربی، همدان و گیلان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم است. روند صعودی یا شروع پیک در ۱۳ استان هرمزگان، بوشهر، آذربایجان شرقی، اصفهان، سمنان، یزد، کرمان، البرز، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، گلستان و تهران دیده می شود. در یک استان روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی (خوزستان) مشاهده شد. در ۱۱ استان سیستان و بلوچستان، زنجان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، قم و خراسان جنوبی ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.


تعداد مرگ روزانه گزارش شده به تفکیک هر کشور
در همه گیری ها، کشورهای مختلف مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به یک هدف مشترک دنبال می کنند، جلوگیری و به تعویق انداختن شیوع ویروس به شکلی که تعداد زیادی از مردم همزمان بیمار نشوند، چونکه در کنترل بیماری و پیش گیری از نتایج آن، کاهش بار بر سیستم بهداشتی درمانی کشور از اهمیت بسیاری برخوردارست. بااینکه هر کشور برای حفظ امنیت جمعیت خود، رویکرد و چالش های منحصر به فرد خودرا دارد، ولی می توان از ایده ها و تجربه های موفق بهره برد و از اشتباهاتی که در سایر نقاط اتفاق افتاده است، درس گرفت. همچون تجارب موفق در کنترل همه گیری می توان به فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری و محدودیت در تجمعات، اشاره نمود.
نمودار زیر روند میانگین ۷ روزه کشورهای با بالاترین تعداد مرگ در هر قاره را نشان میدهد. در این نمودار، علاوه بر نمایش تعداد کل مرگ در هر کشور (سمت چپ نمودار)، روند صعودی↑، نزولی↓ یا بدون تغییر→ در کنار آخرین گزارش تعداد مرگ در هرکشور (۲۵ مرداد ۱۳۹۹) نیز بیان شده است (سمت راست نمودار).


تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹: قزاقستان
قزاقستان کشوری در آسیای مرکزی، با مساحت ۲ میلیون و ۶۹۹ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع و جمعیت ۱۸ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۹۶۱ نفر است. موارد کووید-۱۹ در این کشور از تاریخ بیست وسوم اسفندماه ۱۳۹۸ گزارش شد و الان بیست وششمین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان به کووید-۱۹ است. در این کشور تابحال ۱۰۱ هزار و ۸۴۸ مورد تأییدشده بیماری و هزار و ۲۶۹مورد مرگ گزارش شده است.
بعضی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور کاستاریکا شامل موارد زیر است:
_ اعمال دور نخست محدودیت های اجتماعی از اواخر اسفند ۹۸ تا خرداد ۱۳۹۹
_ تاسیس سه بیمارستان تخصصی عفونی در شهرهای نورسلطان، آلماتی و چیمکن
_ ممنوعیت اجتماع یا پیاده روی افراد در سطح جامعه تا حداکثر سه نفر
_ دورکاری ۸۰ درصد از کارکنان سازمان ها و شرکت های عمومی
_ تعطیلی مراکزی چون اماکن فرهنگی، تفریحی، مذهبی، باشگاه ها و آرایشگاه ها و ادامه فعالیت بعضی از کسب و کارها مانند کارخانه ها، مراکز کشاورزی و فروشگاه های روباز با رعایت پروتکل های پیشرفته بهداشتی
_ ادامه پروازهای بین المللی طبق مقررات تعیین شده و محدودیت پروازها و راه آهن داخلی
_ تعطیلی اتوبوسرانی شهری و بین شهری در مدت قرنطینه
_ انجام روزانه حدود ۱۴ هزار آزمایش کووید-۱۹ در تیر ماه ۱۳۹۹
منبع:

1399/05/26
23:52:57
5.0 / 5
1800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت