توسط یكی از شركت های دانش بنیان محقق شد

توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید كووید-۱۹

توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید كووید-۱۹

به گزارش خود درمانی محققان یكی از شركت های دانش بنیان به فرمولاسیون تولید داروی رمدسیویر برای بیماران با علائم شدید كووید-۱۹ دست پیدا كردند كه بنا بر سیاست های وزارت بهداشت هم اكنون این دارو تنها توزیع بیمارستانی دارد.


دکتر سعید ملکی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۱۳۸۱ فعالیت خویش را آغاز کرد، اظهار داشت: هدف از تأسیس این شرکت، تولید داروهای خاص و وارداتی بوده است؛ ازاین رو توانستیم خیلی از داروهای وارداتی مورد نیاز کشور را تولید نماییم.
ملکی، داروهای تولید شده در این شرکت را داروهای وارداتی مورد نیاز برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص مانند تالاسمی، سرطان ها و همینطور بعضی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ و ویروس دانست و خاطرنشان کرد: همچون داروهای ضد قارچ و ویروس را می توان به "آسیکلوویر" تزریقی و "وریکونازول" اشاره نمود که هم اکنون به بازار سلامت کشور عرضه شده اند.
وی با اشاره به موفقیت این شرکت در تولید داروی رمدسیویر اضافه کرد: این دارو قبلا برای درمان بیماری هایی چون "سارس" و "مرس" تجویز می شد؛ ولی از آنجایی که در ایران این دو بیماری شیوع نیافت، این دارو به تولید داخل نرسید.
مجری طرح افزود: بعد از انتشار کرونا ویروس در کشور و متعاقب آن مطالعات نشان داد که این دارو در درمان مبتلایان به این ویروس اثربخش است؛ ازاین رو به سمت تولید این دارو رفتیم.
به قول ملکی، این دارو همزمان با سایر کشورها در ایران به تولید رسید و وارد بازار دارویی کشور شد.
ملکی، اثرات این دارو بر ویروس کرونا را مشابه اثرات آنتی بیوتیک های باکتریا استاتیک دانست و توضیح داد: مکانیزم این دارو در بدن بگونه ای است که از تکثیر و رشد این ویروس در بدن جلوگیری می کند.
وی افزود: هر دارویی که مانع از رشد ویروس در بدن می شود، در هر زمانی که فرد مبتلا به آن می شود، قابل تجویز است.
این محقق خاطرنشان کرد: در خیلی از مبتلایان، کرونا ویروس بدون علامت فرد را درگیر می کند؛ ازاین رو در شرایط شیوع این ویروس، تلاش می شود که این دارو برای افرادی تجویز شود که در مرحله حاد بیماری قرار دارند.
ملکی با تاکید بر اینکه داروی رمدسیویر تولید شده است، اظهار نمود: تولید داروی رمدسیویر به محض تایید وزارت بهداشت و درمان در دستور کار این شرکت دانش بنیان قرار گرفت و الان در حال طی مراحل ثبتی است تا در بیمارستان های کشور به طور گسترده توزیع شود.
ملکی تصریح کرد: از آنجایی که این دارو یک داروی ژنریک است، در بیمارانی که علائم حاد این ویروس را داشتند، از این دارو به آنها تجویز شد و نتایج تست های کارآزمایی های بالینی نشان داد که این دارو برای کاهش رشد ویروس ها اثر مثبت داشته است.
وی با اشاره به اینکه این دارو به صورت اختصاصی برای ویروس کرونا تولید شده است، افزود: بر مبنای اعلام سازمان غذا و دارو، این دارو بیشتر بیمارستانی و برای بیماران مبتلا به کرونا ویروس که در بیمارستان بستری هستند، تجویز می‎شود؛ ازاین رو سیاست وزارت بهداشت بر توزیع داروخانه ای این دارو نیست.
ملکی تصریح کرد: این دارو مستقیما به داروخانه های بیمارستان ها توزیع می شود.
این محقق حوزه دارویی با اشاره به تجربیات این شرکت در شرایط شیوع کرونا و اقدام برای تولید دارو، تصریح کرد: رفتار ویروس ها در سال های گذشته نشان داد که موتاسیون و جهش های ژنتیکی در ویروس ها زیاد بوده است، بگونه ای که در ۲۰ یا ۳۰ سال قبل دنیا بیماری هایی چون سارس، مرس و ابولا را تجربه کرد، ضمن آنکه ویروس آنفلوآنزا هم جهش های زیادی داشته که نشان داده است در سال های آینده انواع جدید از این ویروس را خواهیم داشت.
وی افزود: ما هم اگر پایه تولید داروهای دیگر را از قبل نداشتیم، نمی توانستیم به این سرعت به تولید داروی رمدسیویر دست یابیم؛ ازاین رو لازم است که شرکت های این حوزه فعالیتهای علمی و تحقیق و توسعه خویش را در زمینه های مختلف بالا برند تا اگر در آینده باردیگر با چنین چالش هایی در حوزه سلامت مواجه شدیم، آمادگی مقابله با آنرا داشته باشیم.
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، در اکتبر سال ۲۰۱۵ مؤسسه پژوهش پزشکی بیماری های عفونی ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام نمود که نتایج پیش بالینی امیدوارکننده ای به دست آورده اند که ماده دارویی GS-۵۷۳۴ می تواند ویروس ابولا را در میمون های "رزوس" مهار کند.
ماده دارویی GS-۵۷۳۴ عنوان داروی رمدسیویر (Remdesivir‎) است که بعنوان یک داروی ضد ویروس جدید شناخته می شود. این دارو را شرکت دارویی گیلیاد کشور آمریکا برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت های ویروسی ساخت، ولی به تدریج مشخص شد که این دارو خاصیت ضد ویروسی ضد سایر ویروس های تک رشته ای RNA نظیر ویروس سین سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانواده کرونا ویروس ها (شامل کروناویروس مرس و سارس)، را دارد.
بر این اساس در زمان شیوع جهانی کرونا ویروس، اداره غذا و داروی آمریکا به داروی رمدسیویر برای استفاده در درمان موارد شدید کووید-۱۹ در بیمارستان مجوز اضطراری داد و این پروتکل هم در دنیا در حال اجرا می باشد.
در ایران نیز، این دارو برای موارد شدید کووید-۱۹ که در بیمارستان ها بستری هستند، تجویز می شود و از آنجایی که این دارو وارداتی است، محققان و بعضی از شرکت های دانش بنیان نسبت به تولید این دارو در کشور اقدام نمودند. این دارو تنها توزیع بیمارستانی دارد.
منبع:

1399/05/24
17:07:05
5.0 / 5
1675
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت