دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست:

عملكرد دستگاه بی خطرساز پسماند عفونی در ۹۸ بیمارستان نامناسب است

عملكرد دستگاه بی خطرساز پسماند عفونی در ۹۸ بیمارستان نامناسب است

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به افزایش تعداد پایش های زیست محیطی در بیمارستان ها جهت بررسی عملكرد دستگاه های بی خطرساز پسماندها به سبب شیوع ویروس كرونا اظهار داشت: برمبنای آخرین پایش ها در كشور عملكرد دستگاه بی خطرساز پسماندهای عفونی در 98 بیمارستان نامناسب است.زهرا سمایی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست عملکرد دستگاه های بی خطرساز پسماندهای بیمارستانی را پایش می کند، اظهار نمود: چنانچه این دستگاه ها در بیمارستان ها با مشکل مواجه باشند و به درستی عمل نکنند، پسماندهای عفونی آنگونه که باید بی خطر نمی شوند.

وی افزود: در استان های مختلف کشور، ادارات کل محیط زیست به صورت تصادفی (رندوم) مبادرت به پایش این دستگاه ها می کنند علاوه بر این بیمارستان ها نیز موظف به خوداظهاری درباره عملکرد دستگاه های بی خطرساز بوسیله آزمایشگاه های معتمد هستند.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اشاره کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و اهمیت بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی و عفونی، تعداد پایش های زیست محیطی در بیمارستان ها جهت بررسی عملکرد دستگاه های بی خطرساز پسماندها بیشتر شده است و از بیمارستان ها نیز خواسته ایم که به صورت مرتب دراین باره خود اظهاری کنند.

سمایی با اشاره به اینکه برمبنای آخرین آمار دفتر پایش سازمان محیط زیست در سال ۹۸ حدود ۷۸ درصد بیمارستان های کشور دراین زمینه خوداظهاری کرده اند و ۱۷ درصد آنها این کار را انجام نداده اند، اظهار داشت: در این بین ۵ درصد بیمارستان ها نیز پسماندهای عفونی خودرا به مراکز دیگر واگذار می کنند.

به گفته وی از ۷۷۵ بیمارستان پایش شده در کشور، عملکرد دستگاه بی خطرساز پسماندهای عفونی ۶۷۷ بیمارستان مناسب و ۹۸ بیمارستان نامناسب گزارش شده است همین طور عملکرد مطلوب اپراتور و رعایت اصول کارکردی تجهیزات مطابق دستورالعمل سازنده در حسن اجرای این کار موثر است.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه این بیمارستان ها به صورت مستمر پایش می شوند، اظهار نمود: چنانچه بعد از پایش های مجدد و ابلاغ اخطار، بیمارستان های دارای مشکل مبادرت به رفع اشکال دستگاه بی خطرساز پسماندهای خود نکنند سازمان محیط زیست موضوع را از پیگیری خواهدنمود.

سمایی در آخر با اشاره به اینکه بیمارستان هایی که دراین زمینه با مشکل مواجهند در استان های مختلف کشور پراکنش دارند، اشاره کرد: برای مثال برخی از بیمارستان های تهران در زمینه دستگاه های بی خطر مشکل داشتند که تمامی آنها مجدد پایش می شوند.
1399/04/16
17:08:49
5.0 / 5
2357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت