یافته محققان یونانی؛

تاثیر داروی نقرس در مقابله با بیماری كووید ۱۹

تاثیر داروی نقرس در مقابله با بیماری كووید ۱۹

پژوهشگران دریافتند داروی قدیمی نقرس موسوم به كلشیسین در مقابله با بیماری كووید19 موثر است.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، داروی کلشیسین (colchicine) یک نوع داروی ضدالتهاب به شکل قرص است. مدت های مدیدی است که این دارو برای نوعی بیماری آرتروز موسوم به نقرس تجویز می شود. منبع اصلی این دارو در ابتدا گیاه سورنجان (گیاهی شبیه زعفران) بوده است.
پزشکان همین طور گاهی اوقات از داروی کلشیسین برای درمان پریکاردیت، که ناشی از ملتهب شدن کیسه اطراف قلب است، استفاده می نمایند.
حال تیمی از پژوهشگران یونانی دریافتند داروی کلشیسین به مهار بیماری شدید کووید ۱۹ کمک می نماید.
این مطالعه شامل ۱۰۵ بیمار یونانی بستری شده در بیمارستان به خاطر بیماری کووید ۱۹ در ماه آوریل بود. در کنار دریافت آنتی بیوتیک ها و داروهای ضدویروسی استاندارد، نیمی از شرکت کنندگان روزانه دوزهای مشخصی از داروی کلشیسین را به مدت ۳ هفته دریافت نمودند و نیمی دیگر این دارو را دریافت نکردند.
دکتر «اسپایریدون دفترئوس»، سرپرست تیم تحقیق بیمارستان آتیکون یونان، در این زمینه می گوید: «نتایج مطالعه ما حاکی از فایده بالینی قابل توجه داروی کلشیسین بر روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بود.»
دکتر «امیر ربانی»، کاردیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا، تاکید دارد که این مطالعه خیلی کوچک است و نمی توان بر طبق ان، نظر قطعی در مورد تأثیر درمانی این دارو دارد.
اما وی و همکارانش اذعان دارند که تأثیرات این دارو بر برخی نشانگرهای عملکرد قلب حاکی از آنست که کلشیسین دارای تأثیرات ضدالتهابی و ضدلختگی خون است که می تواند لطمه قلبی عروقی ناشی از کووید ۱۹ را کم کند.
محققان برانجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.

1399/04/08
23:37:27
5.0 / 5
2425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت