وقتی تحلیل درست اپیدمی كرونا در بین ناسازگاری داده ها گم می شود

وقتی تحلیل درست اپیدمی كرونا در بین ناسازگاری داده ها گم می شود

به گزارش خود درمانی بوشهر در گزارش اپیدمیولوژی كرونا انتشار یافته از جانب وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه، در ۱۴ استان روند صعودی مشاهده شده كه در مورد استان بوشهر به رغم وضعیت هشداری و اخبار نگران كننده اخیر، آنچه ˮناسازگاری داده هاˮ خوانده می شود داشتن یك تحلیل درست از وضعیت اپیدمی را ناممكن كرده است.


طبق گزارش اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می شود که در ۸ استان همچون بوشهر ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درست از وضعیت اپیدمی را نداده است. نکته قابل توجه اینکه یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند و بوشهر جز استان های با بروز متوسطی بوده که با وجود ناسازگاری در داده های دریافتی به نظر می آید در حال طی روند صعودی باشد.
- منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و مبتلا شدن از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخصهای مبتلا شدن و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر می توان عرضه داد. از علل ناسازگاری در داده ها می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود تلفیقی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.
این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت انتشار کرونا در استان های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر را قرمز اعلام نموده است.
گفتنی است استان ها بر مبنای میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شده اند که در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و به همین خاطر تفسیر داده های این استان ها سخت تر و با عدم اطمینان بیشتری همراه می باشد. البته به علت احتمالی بودن این تحلیل ها، نیاز است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عرضه کنند.


سه رقمی شدن فوتی های کرونا دردناک است
سیما سادات لاری ظهر امروز از شناسایی ۲۴۷۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور اطلاع داده و همینطور فوت ۱۰۷ بیمار طی ۲۴ ساعت گذشته را تایید کرده است تا مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۸۳۷ نفر برسد. به قول سخنگوی وزارت بهداشت، ۲۷۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
لاری با اشاره به اینکه سه رقمی شدن آمار فوتی های این بیماری دردناک است، اضافه کرد: این ویروس پیشبینی ناپذیر و چموش است و هر لحظه امکان دارد غافل گیرمان کرده و و از گوشه های زمین گل بخوریم. ازاین رو مقابله با آن عزمی همگانی می طلبد و در این شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری بسیار جدی است و امیدواریم به دنبال این اقدامات، در ایام آینده شاهد کاهش آمار مبتلا شدن و فوت ناشی از این بیماری در کشور باشیم.

به قول سعید کشمیری، دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ مورد مبتلای جدید به کرونا در بیمارستان های استان بوشهر بستری شده اند و هم اکنون ۵۱ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۷۸ نفر بیمار حاد تنفسی در ۲۴ ساعت گذشته به بیمارستان های استان بوشهر مراجعه نموده اند، خاطرنشان کرد: از آغاز انتشار کرونا در کشور و استان بوشهر تابحال ۱۰ هزار و ۲۹۰ بیمار حاد تنفسی به بیمارستان های استان بوشهر مراجعه نموده اند که ۲۹۵۰ نفر از این بیماران بستری شده و ۲۷۶۷ نفر از آنها از بیمارستان ترخیص شده اند.
به قول رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از آغاز انتشار کرونا در استان بوشهر ۳۴ نفر از بیماری کرونا جان خویش را از دست دادند.

مراقبت های دارویی و درمان های طبی کرونا پرهزینه است
مدیرگروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد: در بیماری کرونا مراقبت های دارویی و درمان های طبی دشوار و پرهزینه هستند؛ ازاین رو بر پیشگیری بسیار تاکید می شود.
به قول دکتر محمدرضا سهرابی در دنیا شاهد طیف وسیعی از عملکرد کشورها در مواجهه با کرونا بودیم و کشورهایی نظیر کره جنوبی و نیوزلند که بسیار منطقی و طبق اصول جلو رفتند، کنترل بیماری در آنها خیلی زود صورت گرفت و منابع انتقال عفونت شناسایی و فوری مهار گشت. اما کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا که دید درمان نگر داشته و به سیستم درمانی خود مغرور بودند، پیشگیری را فراموش کردند.

ویروس کرونا را نمی توان از بین برد
این متخصص پزشکی اجتماعی اضافه کرد: کرونا درمان ندارد و درمان های پیشنهادی برای جلوگیری از عوارض شدید بیماری و مرگ است، ولی خود ویروس را نمی توان از بین برد و درمان های قطعی برای آن وجود ندارد.
وی توفیق کره جنوبی در مدیریت بیماری کرونا را به خاطر شناسایی سریع منبع عفونت و شروع فوری قرنطینه دانست که سبب محدود شدن منبع انتقال بیماری شد و اظهار داشت: ازاین رو پیشگیری در کنترل این بیماری حرف اول را می زند.

سلامت انسان ها در اولویت قرار دارد
مدیر گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استفاده از تلفن هوشمند و اپلیکیشن های مختلف برای اطلاع رسانی در مواجهه با کرونا، طراحی سامانه غربالگری، رعایت فاصله گذاری و کم شدن تجمعات را همچون اقدامات موثر در جهت کنترل و مدیریت بیماری کرونا ویروس عنوان نمود.
سهرابی با اشاره به بازگشایی های صورت گرفته به علت مسائل و دغدغه های اجتماعی و اقتصادی، ضمن ابراز نگرانی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی؛ اقتصاد و سلامت را دو مقوله در رابطه با هم دانست و تصریح کرد: سلامت انسان ها در اولویت قرار دارد. سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۷ شعاری منتشر نمود در خصوص این که "انسان سالم محور توسعه پایدار" است و عدم وجود انسان سالم در جامعه سبب صدمه به اقتصاد جامعه می شود.

ناشناخته های بسیاری در مورد کووید ۱۹ وجود دارد
در حالیکه کشندگی بیماری کووید ۱۹ از سارس و مرس کمتر است ولی شیوع بالای این بیماری سبب می شود با مرگ ومیر زیادی همراه باشد.
بر مبنای قوانین سفارش شده توسط WHO جهت حفاظت از افراد لازم است انواع تجمعات همچون فعالیتهای ورزشی کنسل شوند و پیش از شروع مجدد فعالیتهای ورزشی، از سلامت ورزشکاران اطمینان حاصل شود. همینطور طبق مطالعات انجام شده استفاده جمعیت عادی از ماسک های معمولی، حتی بدون رعایت بهداشت دست مثمر ثمر است.
البته هنوز ناشناخته های بسیاری در مورد بیماری کووید ۱۹ وجود دارد. بررسی نشانه های سرولوژی در جمعیت های مختلف با عنایت به شدت بیماری می تواند به مدیران بخش سلامت کمک نماید تا با شناخت وضعیت مصونیت گروهی (ایمنی گله ای) جامعه، مدیریت بهتری برای کنترل اپیدمی به کار گیرند. از آنجائیکه هم اکنون افراد مبتلا به نوع خفیف بیماری حداقل ۸۰٪ از کل عفونت های SARS-CoV-۲ را می سازند، ارزیابی بروز نشانه های سرولوژی در این جمعیت از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

لزوم ایزوله و ردیابی مطمئن و قرنطینه خانگی
آنچه واضح است برای مبارزه با COVID-۱۹ و کنترل شیوع آن، دو نکته در کنار هم حائز اهمیت است؛ اول اقدامات کنترلی مانند ایزوله کردن و دوم ردیابی درست و مطمئن موارد مشکوک با تست های مطمئن که حداقل خطا یا منفی کاذب را نشان دهد، که البته مورد اول و با عنایت به قرنطینه خانگی بخش عمده بیماران در خیلی از موارد محقق نمی گردد و مورد دوم هم بستگی به گستردگی بیماریابی و بررسی زنجیره های انتقال در موارد مثبت قبلی دارد که هم اکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی انتشار کرونا در چند روز اخیر در وبسایت کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ به آدرس http: //Corona.behdasht.gov.ir قرار داده شده است.1399/03/25
23:41:28
5.0 / 5
2401
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت