وجود 25000 نفر در فهرست انتظار پیوند

وجود 25000 نفر در فهرست انتظار پیوند

خود درمانی: سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در كشور انجام شد و قلب مردی 34 ساله كه گرفتار مرگ مغزی شده بود، برای پیوند به بیماری 50 ساله به تهران منتقل شد.به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در كشور انجام شد كه در این عملیات قلب مردی ۳۴ ساله كه بر اثر تصادف گرفتار مرگ مغزی شده بود، به مردی ۵۰ ساله و نیازمند پیوند قلب، در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران پیوند شد.
دراین زمینه دكتر مهدی شادنوش- رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: این سیزدهمین انتقال هوایی قلب بود كه با موفقیت انجام شد. در عین حال دانشگاه های علوم پزشكی مختلف در حال پیوستن به این اقدام هستند تا انتقال هوایی عضو در كشور نهادیه شود. تابحال از استان های یزد، گیلان، بوشهر و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. از استان های دیگر هم خواسته ایم كه مراقبت كنند تا حد امكان هیچ عضو مفید و قابل پیوندی به خاك سپرده نشود و حتی اگر مشكلی در انتقال عضو وجود دارد، با هماهنگی در سطح وزارت بهداشت و هماهنگی های كشوری، تلاش می نماییم كه به سرعت بتوانیم آنرا منتقل نماییم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.
یك بیمار مرگ مغزی می تواند چند نفر را نجات دهد؟
وی با اشاره به اینكه از هر فرد مرگ مغزی هشت عضو قابل اهدا است، اظهار داشت: علاوه بر این از یك بیمار مرگ مغزی می توان ۵۳ بافت و نسج نیز اهدا كرد كه می تواند زندگی بهتر و با كیفیت تری را برای بیماران نیازمند پیوند به ارمغان آورد. باید توجه كرد كه در موارد مختلف از سوختگی ها گرفته تا اشكالات بافت و نسج و پیوند قرنیه كه می تواند از نابینایی افراد جلوگیری كند، می توان از بافت ها و نسوج فرد گرفتار مرگ مغزی برای نجات زندگی سایر بیماران بهره برد و چشم آنها را رو به دنیا باز نگه داشت و در این عرصه ها امكان پیوند وجود دارد.

شادنوش افزود: امیدواریم با تلاش و ایثارگری كه هم كادر درمانی در سراسر كشور انجام می دهند و در عین حال با اقداماتی كه از طرف مراجع فرهنگساز اجتماعی انجام می شود، این امكان فراهم گردد كه مردم نسبت به مرگ مغزی اطلاعات بیشتری داشته باشند و با امكان ایثار و مجاهدتی كه دارند، بتوانند زندگی دیگران را كیفیت بخشیده و ادامه حیات بیماران نیازمند پیوند را ممكن كنند.

رییس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اشاره كرد: در ۹ ماهه ابتدایی امسال نسبت به سال قبل یك رشد بسیار قابل توجه در حوزه اهدای عضو و پیوند داشته ایم كه درانتها سال آنرا جمع بندی كرده و گزارشش را به اطلاع مردم می رسانیم.
۲۵۰۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند
شادنوش با اشاره به اینكه در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو قرار دارند، اظهار داشت: متاسفانه روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر به علت نبود عضو از بین می روند. بر این اساس هر سه ساعت یك نفر به علت نبود عضو اهدایی از دنیا می رود. با عنایت به آمار بالای تصادفات جاده ای و بروز مرگ مغزی در كشور، مساله بسیار مهم فرهنگسازی برای اهدای عضو است. بدین سبب این مساله وظیفه مراجع اجتماعی را دوچندان می كند تا با فرهنگسازی اطلاعات خانواده ها را نسبت به مرگ مغزی ارتقاء دهند.

وی اشاره كرد: باید توجه كرد كه فردی كه گرفتار مرگ مغزی شده و مرگ مغزی اش تایید می شود، هیچ احتمالی برای بازگشتش به زندگی وجود ندارد. گروه های پیوند در سراسر كشور تلاش می كنند تا در سخت ترین و ناگوارترین لحظات زندگی یك فرد و خانواده اش، این امكان را فراهم آورند كه اعضای عزیز از دست رفته شان را اهدا كرده و بتوانند خانواده های بسیاری را از درد و رنج نجات داده و به بیماران نیازمند عضو، زندگی اهدا كنند.

منبع:

1398/10/14
13:24:37
5.0 / 5
4811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت