مرور نتایج بررسی های پژوهشگران رویان؛

روش های كمك باروری خطر افسردگی بعد از زایمان را بیشتر می كند؟

روش های كمك باروری خطر افسردگی بعد از زایمان را بیشتر می كند؟

خود درمانی: انتظار می رود مادرانی كه به هر علت از روش های كمك باروری استفاده می نمایند، در اثر مشكلات و فشارهای روانی ناشی از استفاده از این روش ها، بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان باشند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، به منظور مقایسه میزان وقوع افسردگی بعد از زایمان در مادران با حاملگی طبیعی و مادران حامله شده با روش های كمك باروری، دكتر ملك زاده، دكتر امیر چقماقی، دكتر چهرازی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی بابل و دانشگاه علوم پزشكی ایران، ۴۰۶ مادر با نوزادانی بین ۳ تا ۹ ماه را بررسی كردند.
از میان مادران انتخاب شده ۳۰۸ نفر به صورت طبیعی و ۹۸ نفر با روش های كمكی حامله شده بودند. مادران مورد بررسی به سوالاتی درباب میزان تحصیلات، اشتغال، چگونگی بارداری، تعداد فرزند، سابقه بستری شدن نوزاد، روش شیردهی، سن مادر و نوزاد، روش كمك باروری (در صورت استفاده) و سابقه افسردگی پاسخ دادند. نتایج به دست آمده با استفاده از روش های آمار مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش كه در نشریه بین المللی International Journal of Fertility and Sterility به چاپ رسیده است، نشان میدهد میزان افسردگی بعد از زایمان، برمبنای شاخص ادینبورگ، در مادران با باروری طبیعی ۰.۳۵±۸.۳۸ و در مادران حامله شده با روش های كمك باروری ۰.۶۳±۷.۶۹ بود.
همچنین میزان گزارش افسردگی بعد از زایمان در گروه كنترل (مادران با حاملگی طبیعی) ۲۶ درصد و در مادران حامله شده با روش های كمك باروری ۴/۲۰ درصدبود.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد، با وجود باور موجود اختلاف مدلول داری میان افسردگی بعد از زایمان مادران با باروری طبیعی و مادران حامله شده با روش های كمك باروری وجود ندارد.
منبع:

1398/10/04
14:19:30
5.0 / 5
4746
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , كنترل , نوزاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت