در استان مركزی؛

مقاومت میكروبی نسبت به آنتی بیوتیك ها رو به افزایش است

مقاومت میكروبی نسبت به آنتی بیوتیك ها رو به افزایش است

به گزارش خود درمانی ایسنا/مركزی رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان مركزی اظهار داشت: مقاومت میكروبی نسبت به آنتی بیوتیك ها در استان رو به افزایش است.


برمبنای اعلام روابط عمومی علوم پزشكی اراك، دكتر سید محمد جمالیان در جلسه كمیته تجویز و مصرف منطقی دارو كه به استناد مفاد بخشنامه مربوطه و در امتداد بهبود ارائه و ارتقاء كیفیت خدمات دارو و درمان امروز دوشنبه در سالن زنده یاد كاظمی آشتیانی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به گایدلاین ها در مدیریت منابع و حفظ سلامت بیماران اظهار داشت: منابع موجود برای ارائه خدمت به مردم در شرایط كنونی محدودیت هایی دارد كه مدیریت صحیح منابع، تجویز و مصرف منطقی داروها و تجهیزات بسیار حائز اهمیت می باشد و مدیران حوزه سلامت، پزشكان و متخصصان باید توجه داشته باشند كه راه مدیریت منابع و مصارف، اجرای صحیح گایدلاین ها و راهنماهای بالینی است.
وی اشاره كرد: تمامی مدیران گروه های آموزش بالینی، روسای بیمارستانها، اعضاء هیئت علمی، متخصصان، رزیدنت ها و... باید گایدلاین ها را مطالعه و طبق آن عمل كنند و درباب اجرای این پروتكل ها در تمام مراكز تابعه، آموزش ارائه شود و بر اجرا و ارزیابی آنها نظارت لازم صورت گیرد.
جمالیان با اشاره به نگران كننده بودن مصرف آنتی بیوتیك ها در جامعه اظهار داشت: مقاومت میكروبی نسبت به آنتی بیوتیك ها در استان رو به افزایش است و عوامل مختلفی مانند مصرف خودسرانه دارو و تجویز خارج از عرف آنتی بیوتیك ها دراین زمینه می تواند نقش داشته باشد.
وی ادامه داد: مقاومت آنتی بیوتیكی یكی از بزرگ ترین خطرات تهدید كننده سلامت در استان شمرده می شود و مصرف آنتی بیوتیك باید حتما با تجویز پزشك معالج صورت گیرد و توجه به پایان دوره مصرف آنتی بیوتیك ها نیز از اهمیت بالایی برخوردارست.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك با اشاره به كاهش مصرف بعضی از داروها در استان اظهار داشت: خیلی از متخصصان بر این باورند كه مصرف خودسرانه دارو عوامل بسیاری دارد كه یكی از مهم ترین و اصلی ترین دلیلهای آن داروخانه هایی هستند كه به سهولت دارو را گاها بدون نسخه پزشك در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.
جمالیان اشاره كرد: متاسفانه به سبب عدم آگاهی برخی بیماران و مصرف غیرمنطقی دارو، تحمیل هزینه های زیادی به نظام سلامت انجام می شود كه افزایش آگاهی مردم دراین زمینه و توجه پزشكان و متخصصان به گایدلاینها و پروتكل های بالینی، تحقق امر نسخه نویسی الكترونیك در امتداد نظارت بر مصرف صحیح دارو می تواند ما را در جهت مصرف منطقی دارو و جلوگیری از هدر رفت منابع كشور كمك نماید.
منبع:

1398/10/03
12:43:54
5.0 / 5
4205
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت