بیماری بی صدا چراغ خاموش آمد؛

شیوع آنفولانزا در آذربایجان شرقی

شیوع آنفولانزا در آذربایجان شرقی

به گزارش خود درمانی آنفولانزا كه به بیماری بی صدا مشهور است این روزها با سرد شدن هوا باردیگر به آذربایجان شرقی بازگشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها؛ با شروع فصول پاییز و زمستان، تعداد خیلی از مردم در سراسر جهان با بیماری آنفولانزا دست وپنجه نرم می كنند. گرچه در باور عمومی این بیماری خطرناك نیست اما حقیقت این است كه آنفولانزا می تواند كشنده باشد.
این بیماری طی روزهای گذشته هم در آذربایجان شرقی و شهر تبریز مشاهده شده است و تابحال ۱۰ نفر در استان براثر آنفولانزا جان خویش را ازدست داده اند.
آنفولانزا نوعی بیماری واگیردار است كه توسط نوعی ویروس آر ان ای منتقل می شود. ویروسی كه در پرندگان و پستانداران تأثیرگذار است! ازآنجایی كه انسان، یك پستاندار است، بیماری آنفولانزا در انسان هم به وجود می آید. بیماری كه سبب عفونت حاد دستگاه تنفسی، سردرد، تب، ضعف و بی حالی و دردهای ماهیچه ای می شود.
در موارد حاد این بیماری در خردسالان، سبب سینه پهلو می شود. همینطور آنفولانزا دارای ۳ گروه به نامهای Aو B و Cاست. انواع دیگر این آنفولانزا می تواند به نامهای آنفولانزای پرندگان و آنفولانزای خوكی باشد.
آنفولانزا امسال زودتر رسید
همه ساله با آغاز فصل پاییز بیماری های تنفسی هم در میان مردم شیوع پیدا می كند. ویروس های آنفلوانزا موجود در قطرات تنفسی از راه سرفه و عطسه منتشر می شوند در اغلب موارد این انتشار از فردبه فرد و معمولاً از راه تماس دست با آنچه به ویروس آنفلوانزا آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می شود.
بزرگ سالان امكان دارد دیگران را روز پیش از شروع علایم تا روز بعد از بروز بیماری مبتلا كنند بزرگ سالان امكان دارد دیگران را روز پیش از شروع علایم تا روز بعد از بروز بیماری مبتلا كنند كه این امر به این مفهوم است كه شما می توانید فردی را پیش از آنكه بیماری در شما ایجادشده باشد مبتلا كنید.
به گفته كارشناسان امر امسال فعالیت ویروس آنفلوانزا در استان آذربایجان شرقی زودتر شروع شده و به تبع آن پیشبینی می شود كه طول مدت شیوع هم طولانی تر شده و همینطور شدت بیماری زایی ویروس بیشتر از سال های گذشته باشد.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی
یكی از مسائل مهم برای پیشگیری از انتقال ویروس آن است كه اگر با شخصی كه گرفتار آنفولانزا شده است، بتوان فاصله ۲ متر را حفظ كرد، از انتقال بیماری جلوگیری می شود.
درست است كه هر دو بیماری تقریباً با ضعیف شدن بدن در مقابل سرما بروز می كنند اما علایم آنفولانزا شدت بیشتری دارد.
بیماری آنفلوانزا یك عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است كه در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری پس از طی دوره چندروزه تخفیف یافته و بهبودی حاصل می شود. در افراد مبتلابه بیماری های مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه گیری، عوارض بیماری شدیدتر و مرگ ومیر بیشتری دارد.
آنفولانزا معمولاً در فصول سرد سال به خصوص دی ماه و بهمن ماه به علت ازدحام بیشتر شیوع می یابدآنفولانزا توسط ویروسی بنام A یا B ایجاد و معمولاً در فصول سرد سال به خصوص دی ماه و بهمن ماه به علت ازدحام بیشتر شیوع و احتمال انتقال آن افزایش می یابد.
عامل بیماری سرماخوردگی هم یك نوع ویروس می باشد و علایم آن عطسه های شدید و پشت سر هم، آبریزش بینی، گلودرد و... است.
سرماخوردگی معمولاً با سوزش و درد گلو شروع می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می كند. البته گاهی مواقع كودكان سرماخورده گرفتار تب هم می شوند ولی تب به ندرت بزرگ سالان را درگیر می كند. ازاین رو در سرماخوردگی دردهای شدید عضلانی و تب های بالا همینطور سردردهای شدید و سرفه و كوفتگی عضلات برخلاف آنفولانزا بسیار كمتر دیده می شود.

علائم بیماری آنفولانزا
آنفولانزا اغلب با علائمی چون تب و گاه تب های بالای ۴۰ درجه، سردرد، دردهای عضلانی، ضعف های شدید همراه با سرفه، درد سینه، درد مفاصل، بی اشتهایی و كسالت عارض می شود البته امكان دارد بیمار لرز هم داشته باشد اما لرز اكثراً در ذات الریه دیده می شود.
در زمستان و پاییز مردم تمایل بیشتری دارند كه در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین مساله عامل تسریع انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.
به منظور پیشگیری از انتشار سرماخوردگی و آنفلوانزا رعایت بهداشت فردی و عمومی ضروری می باشد. شست وشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون پیش از خوردن غذا بخصوص بعد از برخورد با فرد بیمار لازم است.
همچنین باید دهان و صورت هنگام عطسه و سرفه پوشانده شده و از تماس با دیگران هنگام بیماری اجتناب كرد. همینطور باید در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزا بعد از سرفه و عطسه اگر دستمال در دسترس ندارید، از آستین یا آرنج خود به جای كف دست استفاده كنید تا از انتقال بیماری كاسته شود.

مرگ ۱۰ نفر در آذربایجان شرقی براثر مبتلا شدن به آنفولانزا
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی تبریز از مرگ ۱۰ نفر براثر مبتلا شدن به آنفولانزا در آذربایجان شرقی اطلاع داد.
روزبه رجایی افزود: این ۱۰ نفر در بیمارستان های سطح شهر تبریز ازجمله بیمارستان امام رضا (ع)، كودكان، سینا و شمس به علت مبتلا شدن به آنفلوانزای نوع A جان خویش را ازدست داده اند.
هم حالا چند نفر مشكوك به علایم آنفلوانزا در بیمارستان های تبریز بستری هستند
وی افزود: متوفیان از گروه سنی بزرگ سالان و كودكان هستند؛ الان چند نفر مشكوك به علایم آنفلوانزا در بیمارستان های تبریز بستری بوده و تا زمان اعلام نتایج آزمایش ها نمی توان به صورت قطعی اعلام نظر كرد.
وی با اشاره به علایم اولیه آنفلوانزا بیان كرد: تب بالا، سرفه های مكرر، بی حالی و بدن درد، از علایم اولیه بیماری بوده و در مراحل پیشرفته بیماری هم سرفه های خونی و اسهال خونی در بیماران مشاهده می شود.
خوددرمانی ممنوع!
رجایی افزود: افراد در صورت مشاهده هرگونه از علایم این بیماری، از تزریق خودسرانه هرگونه آمپول خودداری و حتما به پزشك متخصص رجوع كنند.
وی یادآوری كرد: به نظر می آید شیوع این بیماری امسال بالا باشد، از این رو سفارش می شود تا افراد بهداشت فردی خویش را رعایت نمایند.

آمادگی كامل بیمارستان ها و مراكز درمانی استان
مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشكی تبریز هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماری آنفولانزا جزو بیماری هایی است كه براثر ویروس در فصل سرما پدید می آید كه همچون سرماخوردگی بوده و در قدیم به ذات الریه معروف بود.
سیمین خیاط زاده اضافه كرد: این بیماری فصلی است. آنفولانزا تند رشد می كند و حین رشد گسترش پیداكرده و هرچند سال یك مرتبه به صورت همه گیر و با نرخ بالا خویش را نشان داده است. امسال هم این بیماری زودتر همه گیر شده است.
وی از آمادگی كامل بیمارستان ها و مراكز درمانی استان در این خصوص اطلاع داد و اظهار داشت: بیماری آنفولانزا در آذربایجان شرقی آغازشده و تعداد مواردی كه به بیمارستان ها رجوع كردند نسبت به سال های گذشته مقداری افزایش پیداكرده است و بیمارستان های استان و مراكز درمانی آمادگی كاملی دارند.
دو نفر از كودكان جان باخته سابقه تشنج داشتندخیاط زاده اظهار داشت: كارهای آزمایشگاهی در بیمارستان ها انجام می شود و چند مورد بستری در استان براثر بیماری آنفولانزا داشتیم و ۱۰ نفر هم فوت كرده اند كه این تعداد از اواخر شهریور تا روز جاری بوده است.
مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشكی تبریز اضافه كرد: ۹ نفر از این ۱۰ نفر زمینه بیماری داشتند آنها یا به مشكل قلبی یا بیماری مزمن ریوی یا بیماری قند و مشكلات خونی و سرطان گرفتار بودند. دو نفر از كودكان جان باخته هم سابقه تشنج داشتند.

آنفولانزا امسال سه هفته زودتر آمد
وی اظهار داشت: آنفولانزا امسال سه هفته زودتر آمده و همه گیر شده است. برای همین باید نكات ایمنی و بهداشتی رعایت شود.
خیاط زاده اظهار داشت: هرسال آنفولانزا ۲ یا ۳ بار پدیدار می شود، واكسن آنفولانزا باید به گروه های حساس و كودكان و بیماران قلبی و ریوی تزریق شود و زمان آن هم شهریورماه است، البته مردم نگران نباشند و آن هایی كه مشكل تنفسی و قلبی دارند می توانند الان به پزشك مراجعه نموده و واكسن آنفولانزا تزریق كنند.
بیمارستان های سینا، كودكان و امام رضای تبریز در آماده باش كامل هستند
مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشكی تبریز اضافه كرد: افراد باید نكات بهداشتی و ایمنی بدن را رعایت كرده و در صورت مشاهده علایم به پزشك رجوع كنند. آن هایی كه تنگی نفس دارند و خون در خلط مشاهده می شود باید حتما به مراكز درمانی مراجعه نموده و بستری شوند.

هیچ بیماری در استان براثر نداشتن داروی آنفولانزا فوت نكرده است
وی افزود: هیچ بیماری در استان براثر نداشتن داروی آنفولانزا فوت نكرده است. مردم اطمینان داشته باشند كه ما تمام امكانات را در اختیارداریم و بیمارستان های سینا، كودكان و امام رضا ضد السلام تبریز در آماده باش كامل هستند.
خیاط زاده همینطور اظهار داشت: افزایش ۲۰۰ نفری بستری براثر بیماری های مزمن تنفسی طی سال جاری را داشتیم. سال قبل ۸۰۰ نفر از آغاز فصل سرما تا مدت مشابه امسال برای بیماری های مزمن تنفسی به بیمارستان ها و مراكز درمانی استان مراجعه نموده و بستری شدند كه این آمار امسال به هزار نفر افزایش پیداكرده است.
پیشگیری مقدم بر درمان است
آنفلوانزا ویروسی غیرقابل پیشبینی است كه بیشتر در فصل سرما رواج می یابد و تشخیص زمان بروز و شدت بروز آن در افراد دشوار است.
مردم برای جلوگیری از مبتلا شدن و همینطور گسترش همه گیری در جامعه باید بهداشت فردی را جدی گرفته و رعایت نمایند. افراد درصورتی كه گرفتار این بیماری شدند در منزل استراحت كرده و از تماس نزدیك با دیگران خودداری كرده و حتما از ماسك یك بارمصرف استفاده كنند.
افرادی كه سابقه بیماری های زمینه ای دارند، گروه های خاص مانند كودكان، سالمندان (افراد بالای ۶۵ سال) و افرادی كه دارای بیماری نقص ایمنی هستند ضروریست واكسن آنفلوانزا را تهیه و تزریق كنند.

تزریق واكسن آنفولانزا
تزریق واكسن آنفولانزا ۵۰ تا ۸۰ درصد كمك می نماید تا شخص مبتلا نگردد و اگر هم بیمار شد نه تنها از شدت بیماری می كاهد بلكه طول دوره بیماری هم كاسته می شود.
تمامی افراد بالای ۶ ماه می توانند واكسن آنفولانزا تزریق كنند اما گروه HIGH RISK (پرخطر) كه شامل افراد بالای ۶۵ سال، همینطور كسانی كه گرفتار بیماری های زمینه ای چون قلبی، ریوی، كلیوی، دیابت، كم خونی های ارثی هستند، كسانی كه طحال ندارند و افرادی كه در خانه سالمندان زندگی می كنند، حتما باید واكسن تزریق كنند.
مردم آنفلوانزا را جدی بگیرند
این بیماری خطرناك و گاهی كشنده هم است و باید مردم آنرا جدی بگیرند. البته این به مفهوم از دست دادن آرامش و ترس و واهمه از گسترش این بیماری نیست ولی باید نكات ایمنی بدن و بهداشت فردی رعایت شود.
اصولاً اصلی ترین درمان آنفولانزا با آنتی بیوتیك است، بهبود خود به خودی آنفولانزا در عرض ۷ الی ۱۰ روز درصورتی كه هیچ عارضه ای رخ ندهد امكان پذیر است. اگر عارضه ای رخ دهد بهبود آنفولانزا امكان دارد ۳ الی ۶ هفته زمان می برد، قابل ذكر است مصرف دارو حتما باید با صلاحدید و تجویز پزشك صورت گیرد.

برای كاهش علایم و بهبود بیماری آنفولانزا باید در منزل بخصوص در هنگام تب استراحت كرد، چونكه بهترین درمان برای آنفلوانزا استراحت است.
استراحت كمك می نماید تا بدن با ویروس به خوبی مبارزه كند، استفاده از مایعات فروان مانند آب، آب میوه و سوپ رقیق، قرقره آب یا آب نمك ولرم چند بار در روز سبب می شود سوزش گلو بهبود یابد.

عوامل مؤثر در بیماری ها
سن: كودكان و افراد مسن بیشتر سرما می خورند چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است و دانش و توانایی كمتری برای مراقبت از خود در مقابل بیماری دارند.
كم خوابی و استرس: كم خوابی و استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می كنند و فرد را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهند.
دخانیات: سیگار و قلیان چه برای خود شخص مصرف كننده و چه برای اطرافیان او خطر مبتلا شدن به انواع بیماری ها بالا می برد چون سیستم ایمنی بدن را ضعیف می كند.
آلرژی: سرماخوردگی و آلرژی دارای علایم مشتركی مثل سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. تأثیری كه آلرژی بر روی بینی و گلو می گذارد سبب می شود آنها بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی و آنفولانزا قرار بگیرند.
مواردی وجود دارد كه روند آنفولانزا را خطرناك می كند كه می توان به وجود خون در خلط، افزایش شدت تب و سرفه، گوش درد، تنگی نفس، درد سینوس، سفت شدن گردن و یا درد آن اشاره نمود و برای همین نیاز است تا مردم استان نكات ایمنی و بهداشتی بدن را رعایت كرده و در صورت مشاهده علایم به مراكز درمانی و پزشك رجوع كنند.

1398/09/07
11:58:09
5.0 / 5
4222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت