وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی:

سطح سواد سلامت خانواده ها را با مشاركت مردم افزایش می دهیم

سطح سواد سلامت خانواده ها را با مشاركت مردم افزایش می دهیم

به گزارش خود درمانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: با اجرای طرح هرخانه یك پایگاه سلامت ضمن كاهش هزینه های درمانی، تقویت توانبخشی و جلوگیری از بیماری هابه ارتقای سطح سواد پزشكی مردم افزوده خواهد شد.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، سعید نمكی در مراسم افتتاح طرح هر خانه یك پایگاه سلامت كه در شهر محمدیه قزوین برگزار گردید اظهارداشت: در ابتدای تصدی وزارت یك برنامه تقدیم مجلس كردم كه عده ای گفتند بلند پروازانه است اما با همت ملت رشید و فهیم ایران این اهداف محقق شدنی است.

وی اظهار داشت: در سال های پس از انقلاب دستاوردهای زیادی در سلامت داشتیم و با توسعه شبكه بهداشت و ایجاد خانه های بهداشت در كشور دستاوردهای ارزشمندی حاصل شد.

وزیر بهداشت یادآورشد: با استفاده از بهورزان روستایی قرار شد در نظام سلامت هشت نوع مراقبت بهداشتی اجرا شود كه برخی تردید كردند اما با غیرت این روستائیان توانستیم آمار مرگ و میر را به یك دهم قبل انقلاب كاهش دهیم.

نمكی خاطرنشان كرد: واكسیناسیون ۲۵ درصدی در پیش از انقلاب حدود ۱۰۰ درصد شد و به نتایج خوبی رسیدیم. وی بیان كرد: هزینه برای واكسیناسیون یك دوره برای جلوگیری از ۶ بیماری در كشورمان ۵ دلار بود و در سایر كشورها بالای ۱۰۰ دلار بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: سه دوره قبل كه معاون وزیر بودم متوجه شدم در آینده نزدیك الگوی بیمارها از واگیر به غیرواگیر مثل دیابت سرطان قلبی خواهد رفت و افق را دیدیم كه از چاله به سیاه چاله نیفتیم.

نمكی اضافه كرد: از ۳۸۰ هزار مرگ و میر در سال حدود ۳۱۳ هزار مورد مربوط به بیمارهای غیرواگیر و ۹۸ هزار مورد مربوط به فشار خون و فقط ۲۵ هزارمرگ و میر ناشی از بیماری واگیر است بنابراین رویكرد ما عوض شد و امروز مجبوریم راه خویش را در رفتار و منش و تصمیم گیری عوض نماییم.

وزیر بهداشت اظهارداشت: در گام دوم مبحث پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی در اولویت قرار گرفت است امروز یك تخت بیمارستانی ۳ میلیارد تومان و یك شب بستری در آی سی یو حدود ۷۰۰ دلار هزینه دارد كه تامین آن سنگین است.
وی یادآورشد: با اجرای طرح ملی كنترل فشار خون تعداد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از افراد دارای فشار خون شناسایی شدند و امروز با اجرای این طرح یكی از راهكارهای ما این است كه به اولویت ها توجه گردد.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: اگر همه منابع كشور برای خرید تخت و افزایش دستگاه دیالیز هزینه شود چون بیماریها زیاد است همچنان كمبود تخت داریم و این راهكار منطقی نیست بنابراین با تغییر شیوه زندگی باید رویكرد ما این باشد تا كسی بیمارستانی نشود و بدون اتكا مردم اجرای این طرح ممكن نیست.

وی بیان كرد: این طرح هر خانه یك پایگاه سلامت در شهر محمدیه در دارالقران شروع می شود كه اتفاق مباركی است.

نمكی اظهار داشت: در اجرای این طرح نخستین ركن اجتماعی كردن سلامت است و اگر سلامت جامعه محور نشود به سرانجام نخواهد رسید و باید از مردم به صورت سامان یافته كمك بگیریم.

وی ادامه داد: این طرح باید به افراد مهارت دیده سپرده شود و مقرر است افرادی را از میان خانواده ها بكار گیریم تا درمان اولیه توانبخشی و پیشگیری در خانواده كنترل شود.

نمكی اظهار داشت: بانوان در خانواده می توانند نقش مهمی در تامین سلامت و كنترل مصرف نمك غذا، دوری از مصرف نوشابه و چربی و مواد مضر داشته باشند و خانواده را به ورزش تشویق كنند.

وی افزود: همجنین باید توانبخشی را برای سالمندان نهادینه نماییم تا گرفتار بحران تندرستی نشوند و مصرف بی رویه دارو را كنترل نماییم و مقرر است در خانواده پیشگیری را جدی بگیریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشور یادآورشد: در ركن دوم این طرح خود مراقبتی و دیگر مراقبتی را در خانواده گسترش دهیم و در گام بعدی لازم است یك سطحی پیش از خانه بهداشت را در خانوارها ایجاد نماییم تا هزینه دولت كم شود.

نمكی اظهارداشت: با این طرح یك پایگاه جدید برای آموزش پزشكی كشور ایجاد می شود و به جای آن كه دانشجویان پزشكی را با محور بیمارستان آموزش دهیم دنبال اجتماع محوری باشیم و دانشجوی پزشكی را آموزش دهیم از سال دوم به بعد بتواند در خانواده ها موثر باشد و با این طرح این پایگاه ایجاد می شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: طرح هر خانه یك پایگاه سلامت برای نخستین بار در جهان در ایران اجرا می شود و یك الگوی بین المللی خواهد شد.
وی اظهارداشت: با این طرح سرفصل جدیدی در خدمت به مردم با مشاركت خود مردم باز می شود و با كمك خیرین سلامت، ائمه جمعه، رسانه ها و آموزش و پرورش، فرمانداران و استانداران امیدواریم به هدف برسیم.

وزیر بهداشت در ادامه یادآورشد: هیچگاه وزارت را آلوده سیاست نكردم و گفته ام حتی اگر نماینده ای به روسای دانشگاههای علوم پزشكی و حتی وزیر فحش داد پیگیری نكنید چونكه نمی خواهم مسایل در این بخش سیاسی شود و باید فقط دنبال خدمت به مردم باشید.

1398/09/05
20:26:42
5.0 / 5
4284
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت