معضل سوءتغذیه یا اضافه وزن در یك سوم كودكان جهان

معضل سوءتغذیه یا اضافه وزن در یك سوم كودكان جهان

به گزارش خود درمانی ارزیابی اخیر سازمان ملل متحد در مورد تغذیه كودكان جهان نشان داد یك سوم از حدود ۷۰۰ میلیون كودك زیر پنج سال جهان گرفتار سوءتغذیه یا اضافه وزن بوده و با مشكلات سلامتی مادام العمر مواجهند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف با پرده برداری از نخستین گزارشِ صندوق وضعیت كودكان در جهان از سال ۱۹۹۹ میلادی تصریح كرد كه كیفیت پایین تغذیه ی كودكان، نشان از كیفیت پایین زندگی آنها دارد.
این گزارش نشان داده است مشكلاتی كه روزگاری در انتهای مخالف طیف ثروت وجود داشته است، امروزه در كشورهای فقیر و با درآمد متوسط همگرا شده اند.
به رغم كاهش حدودا ۴۰ درصدیِ "توقف رشد" بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی، امروزه ۱۴۹ میلیون كودك چهار ساله یا كوچك تر هنوز برای سن خود بسیار كوتاه هستند، وضعیتی بالینی كه سبب اختلال در رشد مغز و بدن می شود. ۵۰ میلیون كودك دیگر هم گرفتار نوعی ضعف مزمن و ناتوان كننده ناشی از فقر هستند.
در همین حال، نیمی از كودكان زیر پنج سال در سراسر جهان ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت نمی كنند، مشكلی دیرینه كه یونیسف لقب "گرسنگی پنهان" را به آن داده است.
هم چنین طی سه دهه گذشته، شكل دیگری از سوء تغذیه كودكان در چارچوب "وزن بیشتر از حد" در سراسر جهان در حال رشد است.
رئیس برنامه تغذیه یونیسف در این ارتباط اعلام نموده این بارِ سه گانه، سوءتغذیه، كمبود مواد غذایی حیاتی و چاقی، همگی به صورت فزاینده ای در یك كشور و گاهی در یك محله و اغلب در یك خانواده بروز می یابند. برای مثال مادری كه گرفتار چاقی یا اضافه وزن است می تواند فرزندانی داشته باشد كه گرفتار سوءتغذیه یا ضعف باشند.
بیشتر از ۸۰۰ میلیون نفر در جهان در تمام گروه های سنی، به صورت دائم گرسنه بوده و دو میلیارد نفر دیگر هم غذاهای نادرست زیادی مصرف می كنند كه سبب بروز چاقی، بیماری های قلبی-عروقی و دیابت می شود.
در بین كودكان زیر پنج سال، رژیم غذایی در ۱۰۰۰ روز اول بعد از لقاح، پایه و اساس سلامت جسمی و رشد ذهنی است و با این وجود تنها دو كودك از هر پنج كودك زیر شش ماه به صورت انحصاری و آن گونه كه سفارش شده از شیر مادر تغذیه می شوند. فروش شیرهای خشك افزایش ۴۰ درصدی در جهان و در كشورهای با درآمد متوسط بالا مانند برزیل، چین و تركیه افزایش نزدیك ۷۵ درصدی داشته است.
در همین حال كمبود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند منجر به تضعیف و به خطر افتادن سیستم ایمنی، ضعف بینایی و نقص شنوایی شود. كمبود آهن هم می تواند سبب كم خونی و كاهش ضریب هوشی شود.
این گرسنگی ها از آن رو پنهان خوانده می شود كه عوارض آن تا زمانی كه بسیار دیر می شود، بروز نخواهد یافت. كودكان گرفتار "گرسنگی پنهان" كمی كندتر از بقیه بوده و در مدرسه با سختی هایی مواجه خواهند شد.
اگرچه، مشاهده افزایش چاقی بسیار ساده است. این مشكل تا ۳۰ سال پیش تقریباً در كشورهای فقیر وجود نداشت اما امروزه دست كم ۱۰ درصد از كودكان زیر پنج سال در ۷۵ درصد از كشورهای كم درآمد دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
رئیس برنامه تغذیه یونیسف در ارتباط با معضل چاقی هم با تاكید بر تاثیر بیشتر جلوگیری از چاقی تصریح كرد كه قبل از آن كه بسیار دیر شود، باید با این معضل مقابله شود.
هله و هوله های ارزان و به راحتی در دسترس كه اغلب به صورت مستقیم به كودكان عرضه می شوند، مشكل چاقی را تشدید كرده است. كودكان، مواد غذایی را كه مورد نیاز آنها نیست مانند نمك، شكر و چربی بیش از اندازه مصرف می كنند.
این گزارش اخطار داد كه تغییرات اقلیمی مانع پیشرفت در مبارزه با سوءتغذیه هم می شود.
افزایش گرمای یك درجه سانتی گرادی از اواخر قرن نوزدهم منجر به تشدید خشكسالی ها شده كه مسوول بیشتر از ۸۰ درصد از صدمه ها و خسارت های وارده به كشاورزی است. این در شرایطی است كه بنابر پیشبینی ها دمای متوسط سطح زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی دو یا سه درجه سانتی گراد دیگر افزایش می یابد.
در همین حال تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان داده است كه افزایش غلظت كربن دی اكسید در هوا، سبب بیرون آمدن مواد مغذی و ویتامین ها همچون روی، آهن و ویتامین B از محصولات كشاورزی می شود. این امر تاثیر تغییرات اقلیمی بر افزایش سوءتغذیه را ثابت می كند.
اطمینان از دسترسی همه كودكان به یك رژیم غذایی سالم برای اتمام سوءتغذیه گسترده بخصوص در كشورهای در حال توسعه، باید به "اولویت سیاسی" تبدیل گردد.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، افزایش مالیات بر مواد غذایی و نوشیدنی های قندی، برچسب های واضح در جلوی بسته های مواد غذایی برای شرح مواد و ارزش غذایی آن، تنظیم فروش جایگزین های شیر مادر، محدود كردن تبلیغات و فروش مواد غذایی ناسالم و هله و هوله ها در نزدیكی مدارس و برخی اقدامات دیگر می توانند در مقابله با معضل سوءتغذیه در كودكان تغییراتی مثبت ایجاد كنند.1398/07/23
15:15:17
5.0 / 5
4699
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تبلیغات , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت