در گزارش خود درمانی مطرح شد؛

واكسن آنفلوانزا خوب است یا بد، تبعات همه گیری ویروس

واكسن آنفلوانزا خوب است یا بد، تبعات همه گیری ویروس

خود درمانی: رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، در واكنش به برخی ادعاها در شبكه های مجازی در خصوص اینكه واكسن آنفلوانزا هیچ نفعی ندارد و هزینه نظام سلامت را بیشتر می كند، توضیحاتی ارائه داد.


ایرج خسرونیا، با عنوان این مطلب كه واكسن آنفلوانزا در تمام دنیا استفاده می شود، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: تزریق این واكسن به خصوص برای افراد سالمند، افرادی كه بیماری های مزمن و تضعیف كننده سیستم ایمنی بدن را دارند، مثل ایدز، سرطان، دیابت و...، باید حتما این واكسن را بزنند. وی، همین طور بر تزریق واكسن آنفلوانزا برای كودكان و مادران حامله اصرار كرد و اضافه كرد: آنفلوانزا همه گیری دارد و می تواند یك دفعه جمعیت زیادی را گرفتار كند. از همین رو، لازم است كه این واكسن برای گروه های پر خطر تزریق شود. خسرونیا با عنوان این مطلب كه آنفلوانزا می تواند كشنده هم باشد، اظهار داشت: این ویروس در ابتدا به شكل سرماخوردگی بروز می كند، اما عوارض آن به تدریج سخت تر از سرماخوردگی است. رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، با تاكید بر تزریق این واكسن برای افرادی بالای ۷۰ سال، اشاره كرد: خیلی از این افراد با مبتلاشدن به آنفلوانزا بستری می شوند و بعد فوت می كنند. وی افزود: اینكه شایعه نماییم این واكسن هیچ ضرورتی ندارد، حرف درستی نیست و ما باید بتوانیم از شدت عوارض آنفلوانزا با واكسن آن، جلوگیری نماییم. خسرونیا، به كیفیت واكسن های آنفلوانزا اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی واكسن ها كه در كشورهای جهان سوم ایجاد می شود، ثابت شده در بعضی افراد ایجاد مشكل و عارضه كرده است. وی ادامه داد: از نظر بنده كه یك پزشك هستم، استفاده از واكسن آنفلوانزا برای همه خوب است، اما برای گروه های پرخطر، واجب است. رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، با عنوان این مطلب كه واكسن آنفلوانزا سبب تضعیف ویروس ها می شود، اظهار داشت: این واكسن همه ویروس ها را در نمی گیرد، اما همان مقدار هم كه موجب تضعیف ویروس ها شود، كافی است. خسرونیا با اشاره به شروع فصل پاییز و سرد و گرم شدن هوا، اضافه كرد: بهتر است كه افراد برای تزریق این واكسن اقدام نمایند. با عنایت به اینكه مدارس هم باز شده است، اگر یك دانش آموز مبتلا شود، بقیه هم كلاسی های خودش را مبتلا خواهدنمود و این دانش آموزان، ویروس را به خانواده خود منتقل می كنند و به این صورت، موجب همه گیری این ویروس می شویم. در همین حال، مسعود مردانی عضو كمیته كشوری آنفلوانزا و متخصص بیماری های عفونی، گفته است كه هم اكنون ۲ نوع واكسن سه و چهار ظرفیتی آنفلوانزا در بازار موجود است. این ۲ نوع واكسن نسبت به هم برتری ندارند، ولی در واكسن چهار ظرفیتی یك نوع ویروس بیشتر است، بدین سبب افرادی كه در معرض خطر هستند، بهتر است كه از نوع چهار ظرفیتی استفاده كنند.
وی، این مساله را هم مورد تاكید قرار داده است كه پروسه دریافت واكسن آنفلوانزا در كودكان زیر سه سال همانند سایر گروه ها است و همان یك نوبت تزریق حتی برای نخستین بار كافی است.


منبع:

1398/07/10
22:40:25
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت