چند بار شكست در درمان ناباروری، طبیعی است؟

چند بار شكست در درمان ناباروری، طبیعی است؟

به گزارش خود درمانی عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا ضمن برشماری علل شكست در درمان ناباروری، اظهار داشت: ناباروری یك سال تلاش ناموفق برای بچه دار شدن تعریف می شود. یعنی یك سال فرصتی كه به زوج ها می دهیم تا تلاش كنند و در واقع تا ۱۲ بار تلاش بی نتیجه هم می تواند طبیعی قلمداد شود.


دكتر سهیلا عارفی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به پیچیدگی سیستم تولیدمثل انسان، اظهار داشت: به صورت طبیعی سیستم تولیدمثل در انسان نسبت به دیگر پستانداران، كمتر كارآمد است و احتمال خطا و شكست در آن بیشتر است. بنابراین است كه ما ناباروری را یك سال تلاش ناموفق برای بچه دار شدن تعریف می نماییم. یعنی ما یك سال فرصت می دهیم كه زوج ها تلاش كنند و در واقع تا 12 بار تلاش بی نتیجه هم می تواند طبیعی قلمداد شود.
عارفی درباره شكست مكرر درمان ناباروری توضیح داد: در IVF یا «میكرواینجكشن» شكست مكرر یعنی سه بار درمان بی نتیجه. ما سه بار تكرار درمان را طبیعی فرض می نماییم و اگر بعد از سه بار نتیجه حاصل نشد، علل شكست درمان را بررسی می نماییم. بنابراین، زوج های نابارور نباید بابت تكرار درمان نگران شوند.
این فلوشیپ ناباروری در ادامه اضافه كرد: البته، در مواردی ما در پروتكل های درمان بازبینی می نماییم. مثلاً اگر تعداد تخمك خانم كم باشد یا تعداد و كیفیت اسپرم پایین باشد یا كیفیت جنین مناسب نباشد، امكان دارد ما زودتر بررسی ها را شروع نماییم تا شانس موفقیت درمان را از دست ندهیم.
وی درباره علل شكست لانه گزینی جنین در روش های كمك باروری اظهار داشت: به صورت كلی می توان علل شكست درمان را به دو دسته مربوط به جنین و مربوط به مادر تقسیم كرد. برای یك حاملگی سالم، لازم است وضعیت رحم نرمال باشد، تخمك و اسپرم سالم وجود داشته باشد و جنین سالم و باكیفیت برای انتقال به دست آید. بنابراین، ما از شكست مكرر درمان در مواردی صحبت می نماییم كه رحم در بررسی های ظاهری سالم می باشد و كیفیت تخمك و اسپرم هم ظاهرا مناسب می باشد.
وی درباره علت جنینی شكست مكرر درمان كمك باروری، به دلیل اختلالات كروموزومی اشاره نمود و اضافه كرد: در مواردی كه جنین به لحاظ ظاهری سالم و دارای تقسیم سلولی منظم و طبیعی است و باز هم لانه گزینی اتفاق نمی افتد، یكی از نكاتی كه باید بررسی شود، وضعیت كروموزومی زوجین است. احتمال بروز اختلال كروموزومی در زن و شوهر، حدود پنج تا ۱۰ درصد است و چندان شایع نیست، اما به هر حال باید بررسی شود. اگر اختلال كروموزومی تشخیص داده شد، زوجین می توانند از «پی جی دی» یا همان تشخیص ژنتیكی قبل از لانه گزینی استفاده كنند.
این فلوشیپ ناباروری، عوامل ایمونولوژیك را همچون عوامل مربوط به مادر در شكست درمان ناباروری و سقط مكرر برشمرد و اظهار داشت: باآنكه نقش عوامل مربوط به سیستم ایمنی همچون مباحث چالش برانگیز است، اما نمی توان تأثیر آن بر لانه گزینی جنین را انكار كرد. در واقع، لانه گزینی جنین و حاملگی به شكلی همانند پیوند عضو است. نیمی از جنین متعلق به مادر نیست و ازاین رو برای سیستم ایمنی بدن مادر بیگانه است و امكان دارد آن نیمه غیرخودی را پس بزند. به جز آن، در موارد وجود بیماری های خودایمنی امكان دارد سیستم ایمنی بدن مادر به آن نیمه خودی جنین هم حمله كند و تلاش كند آنرا دفع كند. اما این مساله به این معنا نیست كه برای همه زوج های نابارور آزمایش های ایمونولوژی درخواست شود و زوج نابارور با یك یا دو بار شكست IVF بخواهند از نظر سیستم ایمنی بررسی شوند.
وی با اشاره به نقش ناهنجاری رحم در شكست مكرر درمان كمك باروری توضیح داد: یكی دیگر از عوامل مربوط به مادر كه در یك حاملگی موفق نقش دارد، رحم سالم و نرمال می باشد. بنابراین، اگر در درمان ناباروری با شكست مكرر مواجه شویم، با روش «هیستروسكوپی» داخل رحم به دقت بررسی می شود. در این روش با هیستروسكوپ، یك دوربین ظریف و مخصوص، داخل رحم بررسی می شود و اگر هر نوع ناهنجاری یا صدمه وجود داشت، طی همان هیستروسكوپی یا بعداً به روش «لاپاراسكوپی» رفع می شود.
این عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا نقش وضعیت لوله های فالوپ یا لوله های رحمی را هم مهم دانست و اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهند كه گاه التهاب لوله های رحمی یا تجمع مایع در آنها، وضعیتی كه به آن «هیدروسالپنكس» می گوییم، امكان دارد سبب شكست آی وی اف شود و ما لوله ها را با روش های تشخیصی مانند «هیستروسالپنگوگرافی» یا عكس رنگی رحم و هیستروسكوپی بررسی می نماییم و حتی در مواردی لازم است لوله ها را مسدود نماییم.
وی در مورد روش های افزایش شانس موفقیت درمان ناباروری هم توضیح داد: در كنار روش های تشخیصی كه به آنها اشاره شد، روش هایی هم برای افزایش شانس موفقیت درمان وجود دارد. روش خراش آندومتر یا بافت جدار رحم یكی از این روش هاست كه در آن با ایجاد خراش در سطح آندومتر، این بافت برای پذیرش جنین آماده می شود. تزریق لنفوسیت درمان شده هم یكی دیگر از روش هاست كه ما در مركز درمان ناباروری ابن سینا به صورت آزمایشی انجام دادیم و در بعضی بیماران هم نتیجه بخش بود. تزریق پلاسمای غنی شده با پلاكت یا پی آر پی هم یكی دیگر از روش هایی است كه امكان دارد برای افزایش موفقیت آی وی اف یا میكرواینجكشن به كار بریم. از دیگر روش هایی كه می توان به آن اشاره نمود، انتقال جنین در سیكل طبیعی است. یعنی بدون هیچ مداخله دارویی، جنین فریزشده را در موقع مناسب از سیكل طبیعی قاعدگی، به رحم انتقال می دهیم.
وی تصریح كرد: یادآوری این نكته ضروری می باشد كه این روش ها هنوز به قطعیت كامل نرسیده اند و برای همه زوج های تحت درمان سفارش نمی گردد. برای نمونه، وقتی كه به علت انسداد لوله های رحمی، روش آی وی اف را به زوجی پیشنهاد می نماییم، نیازی به انجام روش هایی مثل خراش آندومتر یا تزریق لنفوسیت نیست. بنابراین، باید از اقدامات غیرضروری و هزینه بر پرهیز كرد و زوج های نابارور باید در این زمینه به نظر و تشخیص متخصصان اعتماد كنند.
این عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا در انتها به اهمیت جامع و متمركز بودن خدمات یك مركز درمان ناباروری اشاره و به زوج های نابارور سفارش كرد: بسیار مهم می باشد كه زوج ها مراحل تشخیص و درمان ناباروری را در یك مركز جامع و دارای همه خدمات و تخصص های لازم انجام دهند تا همه امكانات تشخیصی و درمانی و مشاوره های لازم در دسترس باشد. درمان ناباروری یك كار چندتخصصی است و حضور همه تخصص های مرتبط مثل غدد، ژنتیك، ایمونولوژی و داخلی در یك مركز درمان ناباروری ضروری است. همچنین، زوج ها باید با صبر و آرامش روند درمان را پیگیری كنند و بدانند حتی تا سه بار شكست آی وی اف طبیعی است و دستیابی به نتیجه نیازمند تكرار درمان است.1398/07/05
19:27:12
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت