علایم افت قند خون در دانش آموزان دیابتی، سفارش به معلمان مدارس

علایم افت قند خون در دانش آموزان دیابتی، سفارش به معلمان مدارس

به گزارش خود درمانی رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، همزمان با بازگشایی مدارس ضمن اشاره به علائم دیابت و افت قند خون در دانش آموزان، خطاب به معلمان سفارش كرد: باید به دانش آموز دیابتی در هر زمان حتی در حین كلاس درس اجازه داده شود قندخون خویش را اندازه گیری نماید و گاهی نیاز است معلم برای ثبت نتیجه تست به او كمك نماید.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر اسدالله رجب - رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، همزمان با بازگشایی مدارس در اطلاعیه ای درباره دانش آموزان مبتلا به دیابت آورده است: «نتایج پژوهش های موجود از آن حكایت می كند كه استعداد فراگیری و دیگر توانایی های دانش آموزان دیابتی با سایر دانش آموزان تفاوتی ندارد، اما زندگی آنها به علت بیماری و ملاحظات درمانی از محدودیت های خاص خود برخوردار می باشد كه اگر اولیای مدرسه و دانش آموزان اطلاعات كافی در مورد دیابت داشته باشند، شرایط برای دانش آموزان دیابتی مناسب تر خواهد شد.
اولیای مدرسه و همكلاسی ها باید بدانند كه یك كودك یا نوجوان دیابتی در میان آنها هست و بنابراین لازم است اطلاعات كافی درباره دیابت و علایم آن بویژه هیپوگلیسمی یا افت قند خون و چگونگی درمان آن داشته باشند. علاوه بر آن معلمان باید درك كنند كه یك فرد دیابتی در زمان های مشخص و حتی حین برگزاری كلاس درس، احتیاج به تغذیه و یا رفتن به دستشویی دارد.
با عنایت به شروع سال تحصیلی و تغییر در شیوه زندگی دانش آموز دیابتی و نتایج این تغییر، احتمال اختلال در كنترل قند خون فرد دیابتی بالا می رود؛ ازاین رو سفارش می نماییم، والدین هفته های ابتدایی شروع سال تحصیلی توجه بیشتری به كنترل دیابت داشته باشند تا فرزندان دیابتی آنها بتوانند با شیوه جدید زندگی سازگار شوند.
علائم دیابت در دانش آموزان اولیای مدرسه در صورت مشاهده علایم زیر در دانش آموز باید به سرعت اقدام لازم را انجام داهند:
عطش فراوان، پر ادراری، بی رغبتی در انجام تكالیف، بی قراری و بی دقتی در كارها، كم اشتهایی و حالت تهوع، ناتوانی در خواندن مطالب بخصوص مطالب نوشته شده بر روی تخته، خواب آلودگی، خستگی و بی علاقگی به ورزش.
دانش آموزان دیابتی كه با انسولین درمان می شوند هم امكان دارد به علل گوناگون گرفتار افت قندخون شوند؛ ازاین رو برای پیشگیری از خطرات عوارض قند خون لازم است دانش آموزان و اطرافیان اطلاعات كافی در مورد علایم افت قندخون و شیوه درمان آنها را در اختیار اولیا و مسؤلان مدارس بگذارند تا آنها بتوانند در مواقع ضروری به فرد دیابتی كمك كرده و از بروز خطر جلوگیری نمایند.
علائم افت قندخون هنگامی كه غلظت قند خون به كمتر از ۵۰ میلی گرم درصد برسد، دیابتی ها گرفتار علایم زیر می شوند:
گرسنگی شدید، لرزش بدن و ریزش عرق، دلشوره و تپش قلب، فقدان تمركز و خواب آلودگی، مورمور شدن اطراف دهان، پوست مرطوب و رنگ پریده، سردرد، گود رفتگی دور چشم ها و سست شدن زانوها.
معلمان باید به چه نكاتی توجه كنند؟ ازاین رو دانش آموزان دیابتی در وضعیت های زیر احتیاج به همكاری و حمایت دارند:
باید به دانش آموز دیابتی در هر زمان حتی در حین كلاس درس اجازه داده شود قندخون خویش را اندازه گیری نماید و گاهی نیاز است معلم برای ثبت نتیجه تست به او كمك نماید. در صورت كاهش قندخون فرد دیابتی، باید به وی اجازه نوشیدن و خوردن مواد غذایی لازم داده شود.
اولیای مدارس، معلمان و بخصوص معلم ورزش باید از علایم قندخون و چگونگی درمان آن آگاه باشند. آنها باید بدانند مواد قندی سریع الجذب در كجا نگهداری می شوند و به چه شكل باید در اختیار افراد دیابتی قرار گیرد. همینطور معلم ورزش نباید از ورزش و فعالیت جسمی دانش آموزان دیابتی جلوگیری كنند؛ چونكه فعالیت جسمی و ورزش به كنترل قندخون كمك می نماید. نكته مهم در این میان مراقبت از دانش آموزان حین فعالیت و ورزش های شدید و طولانی مدت است تا از بروز افت قندخون جلوگیری شود.
تزریق انسولین از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و دانش آموز دیابتی هنگام تزریق انسولین باید اجازه تماس با منزل را داشته باشد تا درمان او بدون هیچگونه اشتباهی دنبال شود. همینطور در صورت افت قندخون شدید و در دسترس نداشتن آمپول گلوكاگن، باید دانش آموز دیابتی را فورا به نزدیكترین مركز پزشكی برسانیم.
در انتها توجه به این نكته ضروری می باشد كه هیچگاه نباید یك دانش آموز دیابتی در وضعیت افت قندخون به تنهایی به منزل فرستاده شود. حتما به علایم قندخون پایین و قندخون بالا در دانش آموزان دیابتی توجه كنید. معلمان و به صورت كلی تمام كسانی كه با دانش آموز دیابتی ارتباط نزدیك دارند، لازم است در دوره های آموزشی دیابت شركت نمایند تا بموقع بتوانند به دانش آموز خود كمك كنند.»1398/07/01
21:52:40
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت