در آزمایشات متخصصان آمریكایی شناسایی شد

راهی برای از كار انداختن ویروس سرماخوردگی

راهی برای از كار انداختن ویروس سرماخوردگی

به گزارش خود درمانی متخصصان علوم پزشكی در آمریكا احتمال می دهند كه راهی برای از كار انداختن ویروس سرماخوردگی و ویروس های در رابطه با آن كه گاه سبب معلولیت می شود پیدا كرده اند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، این گروه از محققان به جای حمله مستقیم به این ویروس ها، یك پروتئین ضروری در داخل سلول كه ویروس ها برای تكثیر به آن نیاز دارند را هدف گرفتند.
این روش در آزمایش به روی موش ها و سلول های ریه انسان سبب "حفاظت كامل" در مقابل ویروس شد. با این وجود محققان در آمریكا هنوز آماده امتحان كردن این شیوه به صورت مستقیم بر انسان نیستند.
بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از "راینو ویروس ها" هستند، اما حدود ۱۶۰ نوع مختلف از آنها وجود دارد و چنان آسان جهش می كنند كه به سرعت در مقابل دارو مقاوم می شوند یا یاد می گیرند چطور در مقابل سیستم ایمنی پنهان شوند.
این شرایط به ایده "درمان با نشانه گرفتن میزبان" منجر شده به صورتی كه بدن ما به محیط نامطلوبی برای ویروس های سرماخوردگی بدل شود.
ویروس به خودی خود همه اجزای لازم برای تكثیر را ندارد و در عوض با آلوده كردن یك سلول و سرقت برخی از اجزای داخلی آن تكثیر می شود. برای همین است كه دانشمندان هنوز نمی دانند ویروس ها واقعا زنده هستند.
اخیرا تیمی از متخصصان دانشگاه استانفورد و دانشگاه ایالتی كالیفرنیا در سان فرانسیسكو یكی از اجزای مورد نیاز ویروس ها را پیدا كرده اند.
آنها كار را با سلول انسان شروع كردند و با استفاده از شیوه های ویرایش ژنتیكی دستورهای داخل دی ان ای ما را یكی یكی خاموش كردند.
این سلول های اصلاح شده سپس در معرض رشته ای از "انتروویروس ها" - شامل "راینو ویروس ها" - كه سبب سرماخوردگی می شوند و همینطور ویروس های خطرناك تری كه ارتباط نزدیكی به فلج اطفال دارند و می توانند معلولیت بیاورند قرار داده شدند.
هیچ كدام از این ویروس ها قادر به تكثیر در داخل سلولی كه یكی از پروتئین های آن (به نام متیل ترانسفریز اس ای تی دی ۳) خاموش شده بود نبودند.
دانشمندان سپس با كمك مهندسی ژنتیك موش هایی متولد كردند كه این پروتئین در آنها تولید نمی شد.
به گزارش شبكه خبری بی بی سی، یان كارت، دانشیاری از دانشگاه استانفورد در اینباره می گوید: فقدان این ژن موش را كاملا در مقابل آلودگی به این ویروس مصون كرد.
این مطالعه كه نتایج آن در نشریه "نیچر میكروبیولوژی" چاپ شده نشان داد كه موش ها به رغم دستكاری ژنتیكی و فقدان این پروتئین در سراسر طول عمر، كاملا سالم بودند.

درمان از طریق خواهد رسید؟
هدف محققان این نیست كه انسان را از نظر ژنتیكی اصلاح كنند بلكه آنها می خواهند دارویی بیابند كه می تواند موقتا تولید این پروتئین را متوقف نماید و سبب مصونیت در مقابل ویروس شود.
كارت خاطر نشان می كند: ما یك هدف عالی را شناسایی كرده ایم كه همه انتروویروس ها و راینو ویروس ها به آن نیاز و تكیه دارند. از این نظر ویروس واقعا شانسی ندارد.
او می گوید: گام بعدی تولید ماده ای است كه روند ژنتیكی خاموش كردن این پروتئین را تقلید می كند و فكر می كنم ساخت این ماده می تواند نسبتا سریع صورت گیرد.
هنوز مشخص نیست كه این پروتئین دقیقا چه نقشی در تكثیر ویروس بازی می كند.
بنابر این گزارش برای بیشتر آدم ها سرماخوردگی نه تهدیدی برای سلامتی بلكه فقط مایه دردسر است، اما در مبتلایان به آسم می تواند علایم آنها را خیلی بدتر كند و برخی از انترو ویروس ها در صورت سرایت به مغز می تواند سبب معلولیت شوند.1398/06/26
15:04:02
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: آزمایش , پزشك , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت