هوش مصنوعی و جایگاه آن در ایران،

جامعه پزشكی ما به استفاده از ربات برای انجام طبابت اعتقادی ندارد

جامعه پزشكی ما به استفاده از ربات برای انجام طبابت اعتقادی ندارد

به گزارش خود درمانی رئیس انجمن انفورماتیك پزشكی ایران با بیان این كه جامعه پزشكی ما به استفاده از ربات برای انجام طبابت اعتقادی ندارد، تصریح كرد: جامعه پزشكی از هوش مصنوعی و تكنولوژی بیشتر استفاده نماید. چون كه در آینده نه چندان دور شاهد اتفاقات عجیب و غریبی در زمینه بهداشت دنیا خواهیم بود و با تولید ربات پزشك ها نقش پزشكان عوض می شود و كیوسك های بهداشتی جای پزشكانی كه در مطب هستند را می گیرند.


دكتر حمید مقدسی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: كشور ما در زمینه هوش مصنوعی در بخش انفورماتیك پزشكی سابقه تقریباً ۱۰ ساله دارد و با تولید نرم افزارهای مختلف به تشخیص بیماری، مراقبت از بیمار و خودمراقبتی به جامعه پزشكی كمك كرده است.
مقدسی با اشاره به ایجاد سیستم های «تصمیم یار كلینیكال» در دانشگاه های علوم پزشكی بیان كرد: برنامه داریم این سیستم های تصمیم یار را به سطح سیستم های خبره برسانیم؛ سیستم های خبره در واقع مبین این هستند كه یك ماشین هوشمند بتواند به جای یك متخصص كار كند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ضمن انتقاد از این مورد كه "جامعه پزشكی ما اعتقادی به استفاده از ماشین برای انجام طبابت ندارد"، در تشریح این وضعیت اظهار داشت: پزشكانی هستند كه از كامپیوتر در كارشان استفاده می نمایند، ولی تعدادشان اندك است؛ اغلب پزشكان تمایلی ندارند از هوش مصنوعی یا سیستم های خبره استفاده كنند، جامعه پزشك ما تا اندازه ای با سیستم های تصمیم یار پزشكی كه بر پایه راهنمای پزشكی هستند، موافقت دارند؛ ولی سیستم های تصمیم یار بر پایه هوش مصنوعی كه داده ها را تركیب می كنند و نقشه می سازند را نمی توانند بپذیرند.
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینكه جوامع غربی به كیوسك های بهداشتی و پزشكان ماشینی (machines doctor) روی آورده اند، اظهار داشت: چون جامعه پزشكی آنها با IT عجین و مأنوس است و مردم تمایل به تكنولوژی دارند، جامعه پزشكی هم هراسی از استفاده آن ندارد، ولی جامعه پزشكی ما ربات پزشك ها را مورد وثوق خود نمی دانند، آنها معتقدند نیستند كه می توان از عملكرد این ربات ها اطمینان حاصل كرد.
مقدسی ضمن اینكه هوش مصنوعی را بخش جدا نشدنی از زندگی انسان دانست، پیشبینی كرد: اگر تا یك دهه دیگر از انسان بپرسند مادر علوم چیست، به اشتباه خواهد گفت ITC (فناوری ارتباطات و اطلاعات )، به این علت كه هر جایی وارد می شوند فناوری ارتباطات و اطلاعات دیده می شود.
رئیس انجمن انفورماتیك پزشكی ایران در ادامه با اشاره به اینكه در آینده نه چندان دور شاهد اتفاقات عجیب و غریبی در زمینه بهداشت دنیا هستیم، اظهار نمود: با تولید ربات پزشك ها نقش پزشكان عوض می شود و كیوسك های بهداشتی جای پزشكانی كه در مطب هستند را می گیرند. درواقع نیروی انسانی كم نمی گردد، تنها نقشش عوض می شود. پزشكان نقش های برنامه ریزان حوزه بهداشت كشورها را می گیرند، در مركز دانش قرار می گیرند و سپس دانش ربات پزشك ها را آپدیت می كنند.
رئیس انجمن انفورماتیك پزشكی با اشاره به اهمیت هوش مصنوعی در زمینه های دیگر بیان كرد: كشورهای توسعه یافته سرمایه گذاری های زیادی در این زمینه می كنند، حتی می توانند به كمك آن كشورهای دیگر را تحت سلطه قرار دهند و رأی مردم را تغییر دهند.
او در آخر تصریح كرد: ما افراد نخبه و شركت های خلاق زیادی برای تولیدات داریم، ولی امكانات كافی نداریم، كشور ما باید بیشتر به هوش مصنوعی اهمیت دهد، همینطور بودجه بیشتری را به آن اختصاص دهد.1398/05/30
15:41:42
5.0 / 5
4112
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت