آگهی وزارت بهداشت درباره تب كریمه كنگو در آستانه عید قربان

آگهی وزارت بهداشت درباره تب كریمه كنگو در آستانه عید قربان

خود درمانی: رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، با اشاره به افزایش آمار ذبح دام در كشور همزمان با عید قربان، سفارش هایی در جهت ذبح بهداشتی دام و همین طور طریقه مصرف و نگهداری گوشت دام ارائه نمود.


دكتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، اولویت وزارت بهداشت در جلوگیری از بیماری واگیر تب كریمه كنگو را آگاه سازی مردم خواند و اظهار داشت: آموزش و اطلاع رسانی به مردم از نكات حائز اهمیت می باشد. مردم باید از خرید گوشت هایی كه خارج از نظارت شبكه سازمان دامپزشكی ذبخ می شوند، اجتناب كنند و این امر جز با آگاهی رسانی نسبت به عوارض مصرف گوشت آلوده میسر نخواهد بود.
وی با اشاره به اینكه در آستانه عید قربان برخی افراد مبادرت به ذبح گوسفند می كنند، افزود: افراد بهتر است خرید دام را از مراكزی انجام دهند كه زیرنظر سازمان دامپزشكی بوده و ذبح دام را نیز در كشتارگاه ها انجام دهند.
رئیس اداره كنترل بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با تاكید براینكه گوشت دام ذبح شده باید به مدت حداقل ۲۴ساعت در دمای چهار درجه سانتی گراد قرار داده شود، اضافه كرد: این پروسه از آن جهت اتفاق می افتد كه در این مدت میزان اسیدیته و PH گوشت كاهش یافته و اگر ویروسی در آن وجود داشته باشد، از بین می رود. البته سفارش می نماییم برای مصرف جگر و سایر امعاء و احشا دام، بعد از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتی گراد اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینكه یكی از موارد فوت شده به سبب تب كریمه كنگو، به سبب مصرف جگر خام بوده است، سفارش كرد: مردم از مصرف جگر خام اجتناب كنند. البته باید به این نكته توجه گردد كه مصرف جگر خام علاوه بر افزایش خطر احتمال مبتلاشدن به تب كریمه كنگو، می تواند موجب بروز بیماری های دیگری نیز شود.
امیری اضافه كرد: با عنایت به اینكه تب كریمه كنگو بیماری ویروسی است كه بوسیله گزش كنه به دام انتقال پیدا می كند، می تواند هنگام ذبح از دام به انسان نیز منتقل شود؛ بنا بر این به كارگران كشتارگاه ها سفارش می نماییم از وسایل حفاظت فردی استفاده كنند. از آنجایی كه گزش كنه بطور مستقیم هم می تواند موجب انتقال بیماری به انسان شود، دامداران در مناطقی كه احتمال وجود كنه هست، لباس پوشیده و روشن به تن كنند.
وی علایم بیماری تب كریمه كنگو را شامل تب، سر درد، علایم گوارشی و در موارد شدید تظاهرات خونریزی دهنده معرفی نمود و اظهار داشت: اگر فردی علایم مورد اشاره را بعد از مصرف گوشت در خود مشاهده كرد باید به مراكز بهداشتی بازگشت كند تا هم زودتر درمان گردد و هم از احتمال انتقال بیماری توسط خود به دیگران بكاهد.
رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت درانتها ضمن بیان اینكه در شهر مكه افرادی خاص به نیابت از زوار كار ذبح گوسفند را انجام می دهند، اشاره كرد: برخی افراد بومی منطقه، مقداری از گوشت های قربانی شده را به بهانه تبرك بودن آن در نزدیكی محل استقرار زوار كباب كرده و در اختیار افراد قرار می دهند، بازهم از آن جهت كه امكان دارد حمل و نقل و نگهداری گوشت به درستی صورت نگرفته باشد، به زائران خانه خدا سفارش می نماییم رعایت موازین بهداشتی را داشته باشند و در مصرف این گوشت دقت لازم را داشته باشند.1398/05/19
18:29:09
5.0 / 5
4409
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت