معاون وزیر بهداشت اعلام كرد؛

فشار خون مهم ترین علت مرگ های زودرس در ایران

فشار خون مهم ترین علت مرگ های زودرس در ایران

به گزارش خود درمانی معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵ سال گذشته، اظهار داشت: فشار خون بالا مهم ترین عامل سكته قلبی و مغزی و مرگ زودرس در ایران است.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، رضا ملك زاده در مورد مخاطرات فشار خون بالا برای سلامتی انسان، اظهار نمود: متأسفانه خیلی از افراد در كشور كه مبتلا به فشار خون بالا هستند، از ابتلای خود به این بیماری، بی خبرند.

وی، دو علت مهم بی اطلاعی افراد از ابتلاء به فشار خون بالا و عدم توجه كافی جامعه پزشكی به این مساله و هم جدی نگرفتن كنترل فشار خون بالا توسط مردم، دانست و تصریح كرد: اگر این دو عامل بر طرف شوند، شاهد كاهش ۲۵ درصدی مرگ های ناشی از سكته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، از مرگ سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به سبب سكته های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالا، اطلاع داد و عنوان كرد: باید به این آمار، سال های از دست رفته عمر ایرانیان به سبب ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا را هم افزود كه الان به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال قبل افزایش یافته كه عدد بسیار قابل توجهی است.

ملك زاده، رهایی از افزایش بار بیماری فشار خون بالا در ایران را نیازمند تنها دو گام ساده عملی دانست و اضافه كرد: تمام بیماران، به هر دلیلی كه به مطب ها رجوع می كنند، از پزشك خود بخواهند كه فشار خونشان را كنترل كند و متقابلاً، همه پزشكان هم خویش را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی كه مراجعه نموده اند، اندازه گیری كنند تا این عامل خطر بیماری های مرگبار در كشور ما تا حدود زیادی كنترل شود.

او همینطور تصریح كرد: پزشكان در هر تخصصی، ابتدا، یك پزشك عمومی هستند؛ ازاین رو سفارش می شود، سیستمی در مطب ایجاد كنند كه طی آن، فشار خون تمام بیماران بزرگسال رجوع كننده بدون استثنا اندازه گیری شود؛ چونكه كنترل فشار خون بعنوان بیماری كه عمر انسان را كوتاه می كند، از هر بیماری دیگری مهم تر است؛ این كار را یك پرستار و حتی منشی مطب هم می تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده ای نتایج بسیار مهمی در كنترل فشار خون خواهد داشت.

اندازه گیری فشار خون باید هر ماه یا دست كم هر دو یا سه ماه انجام شود

ملك زاده با اخطار نسبت به اینكه نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند، تصریح كرد: تمام افراد باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون خویش را چك كنند. اندازه گیری فشار خون باید اساساً هر ماه یا دست كم هر دو یا سه ماه صورت گیرد و در این بین، افراد مشكوك به فشار خون بالا در نخستین فرصت به پزشك مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرند.

وی، فشارخون را یك بیماری خاموش و بی علامت، عنوان نمود و اضافه كرد: این بیماری به سبب بی علامت بودن، بسیار خطرناك و گاه مرگبار است. بنابراین، مردم باید بی حالی و خستگی عمومی و هم سردرد را كه دونشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا هستند را جدی بگیرند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان كرد: بر مبنای گایدلاین جدید جهانی، فشار خون طبیعی، سیستولیك زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و دیاستولیك زیر ۸۰ میلی متر جیوه، فشارخون افزایش یافته، سیستولیك بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و دیاستولیك ۸۰ میلی متر جیوه است. پرفشاری خون مرحله یك، سیستولیك ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا دیاستولیك ۸۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه و پرفشاری خون مرحله دو و خطرناك معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و دیاستولیك معادل یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه است.

وی تصریح كرد: در افراد دارای سابقه بیماری های قلبی - عروقی و فشارخون، ۱۳۰ میلی متر جیوه، درمان دارویی پیشگیرانه سفارش می شود. در افراد فاقد سابقه بیماری های قلبی، عروقی، اما دارای خطر ۱۰ درصدی، بروز این بیماری ها تا ۱۰ سال آینده كه فشار خون سیستولیك معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی بعنوان پیشگیری اولیه، تاكید می شود.

ملك زاده اشاره كرد: تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی، اهداف مهمی را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا همچون مرگ و ناتوانی زودرس مدنظر قرار داده كه بسیار مناسب می باشد كه پزشكان با استانداردهای این تعریف، فشار خون بالا را كنترل و مردم هم با آن همراهی كنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ادامه، عوامل گوناگونی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون مؤثر دانست كه همچون آنها می توان به مصرف بالای نمك، بی تحركی یا عدم تحرك كافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الكل، رژیم غذایی، منطقه محل سكونت، سبك زندگی، ژنتیك، آلودگی هوا، استرس و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل مؤثر در فرآیند رشد جنین و دوران كودكی، اشاره نمود.

مصرف نمك در میان زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است

وی، افزایش شمار مبتلایان فشارخون در ایران را بیشتر از همه، متوجه چند عامل اصلی همچون مصرف زیاد نمك و چاقی برشمرد و اظهار داشت: مصرف روزانه نمك در ایران بیشتر از دو برابر استاندارد جهانی است؛ به صورتی كه در دنیا ۵ گرم و در ایران ۱۱ گرم است. همچنین، مصرف نمك در میان زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعات ملی بار بیماری ها در ایران، در سال ۹۵، مصرف نمك تنها در ۱۲ درصد مردم، محدوده سالم را رعایت كرده است.

ملك زاده همچنین، افزایش چاقی و بی تحركی در ایران را بعنوان عامل مهم فشار خون بالا نام برد و اظهار داشت: در حالیكه ۸۰ درصد ایرانیان تحرك بدنی كافی ندارند، شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹ میلیون نفر رسیده است كه این هم اخطار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: پرفشاری خون احتمال ابتلاء به كم كاری كلیه را به صورت متوسط تا بیشتر از ۵۰ درصد بالا می برد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا كند، خطر كم كاری كلیه ها هم بیشتر می شود؛ ازاین رو اگر افراد، قادر به كاهش فشارخون و وزن خود نیستند، دست كم می توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر كم كاری كلیوی بكاهند.

وی، فشار خون را یك بیماری صد در صد قابل درمان دانست كه در عین حال، اگر معالجه نشود امكان دارد به صورت ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا ناتوان كننده برای فرد مبتلا رقم زند.

ملك زاده، علاوه بر بی اطلاعی خیلی از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود، همینطور «عدم كنترل» و «درمان ناقص فشار خون» افرادی كه از ابتلای خود به این بیماری آگاهند را مشكل دیگری دانست كه باید به آن توجه جدی شود.

به قول وی، نتایج یك مطالعه كوهورت در كشور نشان داده است كه تنها ۵۰ درصد مبتلایان فشار خون كه از بیماری خود اطلاع دارند، فشار خونشان كنترل می شود و در میان افرادی كه فشار خونشان كنترل می شود نیز، فقط ۵۰ درصد درمان می شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اظهار داشت: یكی از اشكالات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هیچگونه اقدامی برای درمان، باوجود آگاهی از ابتلاست. مشكل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به صورتی كه داروها به درستی و كامل مصرف نمی شوند. بعنوان مثال، هر قرص ۸ ساعت در خون فرد باقی می ماند و امكان دارد بنا به تشخیص پزشك معالج احتیاج به تجدید قرص باشد، اما بیمار این دستور را رعایت نكرده باشد.

ملك زده اضافه كرد: احتمال ابتلاء به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می شود و بنابراین امكان دارد افراد مبتلا در سنین بالا احتیاج به قرص های بیشتری داشته باشند یا قرص های خویش را با دستور پزشك، برای كنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم می باشد تكمیل روند درمان و اطمینان از تحت كنترل بودن فشار خون است.

به قول وی، الان داروهای درمان فشار خون با كیفیت بسیار مناسب در كشور تولید می شوند و در دسترس هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: یكی از طریق های ساده كنترل فشار خون، استفاده از دستگاه های فشارسنج در منزل است. ضروری می باشد كه تمام خانواده ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد بخصوص كسانی كه در معرض خطر هستند، به صورت مرتب چك شده و در صورت داشتن فشار خون بالا به پزشك رجوع كنند.

1398/03/26
14:51:38
5.0 / 5
4327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت