عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی اعلام كرد

شیوع بیشتر آسم در تهران، ارتباط مستقیم دود سیگار با ابتلاء به آسم در كودكان

شیوع بیشتر آسم در تهران، ارتباط مستقیم دود سیگار با ابتلاء به آسم در كودكان

به گزارش خود درمانی عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی ضمن اشاره به مطالعه ملی كه در سال های 2015 و 2016 در ارتباط با میزان شیوع علایم آسم در سراسر ایران و در دو گروه بالغین و كودكان انجام شده، اعلام نمود: این مطالعه نشان داد آسم در گروه كودكان، بین پسران بیشتر از دختران شایع است در حالیكه در گروه بزرگسال، این بیماری بین زنان شیوع بیشتری دارد.


مریم محلوجی راد در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مطالعه مربوط به شیوع علایم آسم در ایران در دو گروه بالغین و كودكان كه در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی انجام شده، اظهار داشت: در این مطالعه كه برای تعیین شیوع آسم در ایران انجام شد، یك پرسشنامه در نظر گرفته شده و به صورت انتخابی در تمام شهرها، استان ها و روستاهای ایران توزیع شد. بر طبق این پرسش نامه، به بیماران رجوع و اطلاعات آنها دریافت شد.
وی با اشاره به اینكه مطالعه فوق شش ماه به طول انجامیده و شیوع آسم در دو گروه سنی بالغان و كودكان را در استان های مختلف برآورد كرده است، اظهار نمود: برای سنجش شیوع آسم در كودكان دو گروه سنی شش تا هفت سال و ۱۳ تا ۱۴ سال در نظر گرفته شده است. باید توجه داشت كه در مطالعات جهانی تعیین شیوع آسم هم این، دو گروه سنی به منظور مقایسه بهتر در نظر گرفته می شود.
عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی شیوع كلی آسم در كودكان را ۱۰.۹ درصد اعلام نمود و توضیح داد: با در نظر گرفتن شیوع آسم به تفكیك گروه سنی، در گروه شش تا هفت سال شیوع آسم ۹.۴ درصد و در گروه ۱۳ تا ۱۴ سال ۱۲.۴ درصد است؛ ازاین رو شیوع آسم در میان این دو گروه سنی تفاوت قابل ملاحظه ای داشته است.
محلوجی راد تصریح كرد: یك چهارم كودكان مبتلا به آسم در معرض دود سیگار قرار داشتند و ازاین رو ارتباط واضحی بین در معرض دود سیگار قرار گرفتن با ابتلاء به آسم در هر دو گروه سنی وجود داشت. این مطالعه همینطور نشان داد شیوع آسم در پسرها بیشتر از دخترها، و در مناطق شهری بیشتر از مناطق روستایی است.
وی درباره علایم آسم در كودكان، تصریح كرد: شایع ترین علامت آسم در كودكان، سرفه های شبانه و خس خس است. شیوع آسم شدید در گروه كودكان ۳.۹ درصد بوده است و با عنایت به اینكه در دنیا پنج درصد كودكان مبتلا به آسم، آسم شدید دارند آمار كشور ما از این نظر نسبت به آمار جهانی كمتر است.
عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی خاطرنشان كرد: شیوع آسم در استان تهران از سایر استان ها بالاتر بوده و در گروه سنی شش تا هفت سال ۱۲.۶ درصد و در گروه سنی ۱۳ تا ۱۴ سال ۱۶.۶ درصد بود. بالاتر بودن شیوع آسم در تهران نسبت به آمار كلی ایران، به شاخص های مختلف دخیل در بیماری آسم همچون آلودگی بیشتر هوا در استان تهران برمی گردد.
محلوجی راد افزود: مطالعه ای كه در مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی انجام شده همینطور نشان داده است شیوع آسم در استان های جنوبی، برخی استان های شمال شرقی و بعضی استان های مركزی بیشتر بوده است.
عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با اشاره به اینكه همین آمار در مورد بالغین هم وجود دارد اظهار داشت: شیوع آسم در بالغین كشورمان به صورت كلی ۸.۹ درصد بوده است كه این عدد نسبت به عدد مربوط به شیوع آسم در كودكان، كمتر بوده و در تمام دنیا هم شیوع آسم در بالغین نسبت به كودكان پایین تر است.
محلوجی راد بیشترین شیوع آسم در بالغین را مربوط به استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان دانست و در پاسخ به اینكه علت شیوع بیشتر آسم در كودكان چیست، اظهار نمود: شكل هایی از آسم در كودكان وجود دارد كه به دنبال سرماخوردگی یا عفونت ویروسی در كودكان به وجود می آید و در بسیاری موارد پس از مدتی متوقف می شود.
وی افزود: خس خس سینه، سرفه شبانه و احساس فشار در قفسه سینه از نخستین علامت های آسم در بالغین است. این در حالیست كه آسم در زنان نسبت به مردان شایع تر بوده و در مناطق شهری هم نسبت به مناطق روستایی شیوع بیشتری دارد.

انجام تحقیقات مربوط به بیماری "ایمونولوژی" در مركز تحقیقات
عضو هیأت علمی مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه در مركز تحقیقات ایمنولوژی، آسم و آلرژی، اساتید، فوق تخصص ها، دانشجویان دكتری (phd by research)، كارشناسی ارشد و… در سطوح و رده های مختلف در حال انجام تحقیقات هستند، تصریح كرد: در این مركز انجام طرح های ملی در اولویت هستند؛ به خصوص لازم است در مورد بیماری های تنفسی و آسم مطالعات ملی انجام دهیم تا بتوانیم این آمار را به دولت مردان عرضه نماییم.
محلوجی راد با اشاره به بخش ایمنولوژی این مركز، ایمنولوژی را "نقص سیستم ایمنی به صورت مادرزادی" و از نظر شیوع كم دانست و اظهار داشت: این بیماری جزو بیماری های نادر و ناشناخته بشمار می رود. در مركز ما تحقیقاتی پیرامون چگونگی تشخیص این بیماری، تست های ژنتیك تشخیص بیماری پیش از تولد، یا در حین حاملگی انجام شده و بیماران مبتلا به آن اكثراً احتیاج به پیوند مغز استخوان دارند كه این مورد هم در بیمارستان مركز طبی كودكان در حال انجام می باشد.1398/03/17
14:41:14
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: بیمار , بیماری , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت