زمان مناسب انجام ماموگرافی در زنان

زمان مناسب انجام ماموگرافی در زنان

خود درمانی: استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: همه زنان بالای ۵۰ سال لازم است كه حداقل هر دو سال، یك دفعه نسبت به انجام ماموگرافی اقدام نمایند.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، دكتر معصومه گیتی با اشاره به برگزاری سی و پنجمین كنگره رادیولوژی ایران گفت: یكی از مباحثی كه در این كنگره توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت، رادیولوژی بیماری های زنان خصوصاً در حوزه پستان بود كه میهمانان خارجی در چارچوب سخنرانی و كارگاه اطلاعات خودرا در این زمینه نمایش كردند.
وی ادامه داد: ۳ نشست مربوطه در این زمینه انجام شد كه شامل ۸ سخنرانی و ۱۰ كارگاه بود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه تصویربرداری بیماری های زنان نمایش شد.
سرپرست فلوشیپ رادیولوژی بیماری های زنان افزود: همه زنان از سن ۲۰ سال به بالا در معرض مبتلاشدن به سرطان پستان قرار دارند، البته شیوع این بیماری در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر بوده و این افراد باید نسبت به علایم هشداری بسیار آگاه باشند.
گیتی اشاره كرد: طی سال های اخیر شیوع سرطان پستان افزایش یافته كه یكی از دلیلهای آن تشخیص بیشتر بوده، ولی بطور كلی این افزایش شیوع تنها مربوط به ایران نبوده و برای سایر كشورها باز این چنین است.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن رادیولوژی ایران، وی با اشاره به اینكه تشخیص به موقع این بیماری در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: استفاده از روش های خودآزمایی در زنان می تواند در شناخت به موقع موثر واقع شود. البته بازگشت به پزشكان و متخصصان زنان باز در این زمینه بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: ماموگرافی یكی از روش های تصویربرداری جهت تشخیص به موقع سرطان پستان در زنان است و همه افراد بالای ۵۰ سال لازم است كه حداقل دو سال یك دفعه نسبت به این مساله اقدام نمایند.
وی اشاره كرد: افرادی كه سن ۴۰ سال به بالا داشته و ریسك مبتلاشدن به این بیماری در آنها زیاد است یا به عبارتی سابقه خانوادگی مبتلاشدن به سرطان پستان دارند، سالانه باید یكبار برای انجام ماموگرافی اقدام نمایند. البته استفاده از این روش در كنار روش های دیگر همچون سونوگرافی و ام آر آی بسته به نظر پزشك سفارش می شود.
منبع:

1398/02/08
11:29:05
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت