هشدار به خانواده ها در چهارشنبه آخر سال؛

خطرات مواد محترقه دست ساز، تهدید تماشاچی های آتش بازی

خطرات مواد محترقه دست ساز، تهدید تماشاچی های آتش بازی

به گزارش خود درمانی رئیس گروه جلوگیری از حوادث، دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، در ارتباط با جلوگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال، سفارش هایی به هموطنان ارائه نمود.


به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، علیرضا مغیثی، اظهار داشت: موارد فوت چهارشنبه آخر سال در سال ۱۳۹۶ كاهش یافته و بیشترین گروه سنی صدمه دیده گروه سنی نوجوان و جوان است (گروه سنی ۵ تا ۲۹ سال)، كه از این تعداد ۸ نفر فوت كرده اند و ۲۷ نفر معلول شده اند.وی افزود: از افرادی كه فوت كرده اند ۵۰ درصد حین ساخت مواد محترقه و ۳۷.۵ درصد در حین استفاده از این مواد و ۱۲.۵ درصد رهگذران خیابان بوده اند. دست، چشم و صورت بیشترین عضو صدمه دیده در میان مصدومین بوده است. ازاین رو صدمه های ناشی از مواد محترقه و منفجره یا آتش افروزی چهارشنبه سوری، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد (خصوصاً كودكان و نوجوانان) است و هرگونه بی توجهی به نكات ایمنی و سهل انگاری در برگزاری مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.مغیثی اضافه كرد: متأسفانه در سال های اخیر، مراسم سنتی این شب، رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازی های خطرناك با مواد منفجره و محترقه شده است. آتش زدن فشفشه و منفجر كردن ترقه و پرتاب سیگارت می تواند خطرات متعددی را برای خیلی از هموطنان به دنبال داشته باشد.وی تصریح كرد: بیشتر كودكان، معمولاً به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، كیف یا كمد اتاق پنهان می كنند اما این مواد، به علت درجه آتشگیری پایین، معمولاً زود مشتعل می شوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می آورند. والدین باید علاوه بر توضیح عوارض این مواد آتش زا، با نظارت دقیق بر پول توجیبی كودكان و نحوه هزینه كرد آن در این ایام، نظارت بیشتری بر رفتار و وسایل فرزندشان داشته باشند و مواد سوختنی و آتش زا را از دسترس آنها خارج كنند.مغیثی اضافه كرد: چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر كودكان و نوجوانان بوجود می آورد كه برای آنها خوشایند و لذت بخش است و بنابراین ما بعنوان پدر یا مادر، معمولاً به سختی می توانیم فرزندمان را به كلی از این تجربه هیجانی بازداریم اما می توانیم هیجان آنها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت نماییم و شرایطی فراهم نماییم كه چهارشنبه سوری برای آنها به نسبت ایمن شود.وی افزود: یكی از طریق های ایمن سازی نسبی چهارشنبه سوری، این است كه خطرهای بالقوه این ایام را به خوبی برای فرزندمان توضیح دهیم و قوانین و چارچوب های تربیتی مان را به او یادآوری نماییم. اگر كودك با ما همكاری كرد، جواب او پاداش و تشویق است، اما اگر او را منع كردیم و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذاریم و بهترین شرط این است كه خودمان هم كنار او حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارت نماییم تا خطری تهدیدش نكند. اگر به هر دلیلی چنین امكانی برایمان فراهم نیست، باید حداقل یك فرد بالغ مورد اعتماد را همراه كودكمان بفرستیم.مغیثی بیان داشت: كبریت و مواد آتش زا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس كودكان نگهداری شود و هیچگاه نباید به كودك اجازه داد با آتش زدن بوته، هیزم و امثال آن در محیط خانه یا پاركینگ، جان خود و دیگران را به مخاطره بیندازد. در انتها شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نكنید و حتماً برای این كار، لااقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر كنید و پس از این مدت، آنها را در یك سطل آب بریزید و دور بیندازید. پیش از ترك محل، حتماً از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

وی اظهار داشت: داخل خانه و فضای بیرون خانه (حیاط، حیاط خلوت، انبار، پاركینگ، پشت بام) را وارسی كنید تا اگر كودكان مواد محترقه در آنجا پنهان كرده اند را بیابید. در صورت بروز هرگونه حریق و حادثه خونسردی خویش را حفظ نموده و در صورت گسترده بودن حریق سریعاً افراد مسن و كودكان و دیگر افراد را از محل حریق به جای امن انتقال داده و سریعاً با تلفن ۱۲۵ آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذكر نشانی دقیق و نوع حادثه به ستاد فرماندهی آتش نشانی اطلاع داده و در هنگام حضور آتش نشانان در محل حریق نهایت همكاری را با آنان انجام دهند.مغیثی اضافه كرد: در صورت مواجهه با فردی كه گرفتار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیر بهداشتی مثل خمیر دندان، سیب زمینی و غیره بر روی محل سوختگی خودداری كرده و مصدوم را هرچه سریع تر به مركز درمانی منتقل كنید و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.وی خاطرنشان كرد: همیشه در این مواقع برای اطفای حریق، آب، كپسول اطفای حریق و حتی الامكان جعبه كمك های اولیه در دسترس باشد. استفاده از مواد آتش بازی هیچگاه به صورت كامل ایمن نیست، حتی در صورتیكه مراقبت كامل صورت گیرد. حوادث نه تنها امكان دارد برای كسانی كه از آن استفاده می نمایند به وجود آید، بلكه برای كسانی كه این مواد را درست می كنند هم امكان دارد اتفاق بیفتد. بعد از مكان هایی كه از مواد محترقه در آن استفاده می شود دوری كنید. شما می توانید از عینك های محافظ یا حداقل عینك های طبی خود استفاده كنید.

1397/12/24
00:34:28
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت