وزیر بهداشت در پاسخ به مهر:

۳ میلیارد دلار ارز دارویی اختصاص یافت، كمبود دارو نداریم

۳ میلیارد دلار ارز دارویی اختصاص یافت، كمبود دارو نداریم

به گزارش خود درمانی وزیر بهداشت اظهار داشت: نزدیك به سه میلیارد دلار ارز توسط بانك مركزی در زمینه دارو تخصیص داده شده است.به گزارش خود درمانی به نقل از مهر، سیدحسن قاضی زاده هاشمی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد نحوه تخصیص ارز برای دارو و مواد اولیه دارو اظهار نمود: نزدیك به سه میلیارد دلار در این زمینه توسط بانك مركزی ارز تخصیص داده شده است.
وی با اشاره به رجوع خود به داروخانه ها و بررسی وضعیت دارویی افزود: اگر الان به داروخانه رجوع كنید مشاهده می كنید كه هیچ دارویی در داروخانه ها به جز هفت الی هشت قلم كم نداریم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه دارو توسط دولت وارد نمی گردد، اظهار داشت: دارو توسط بخش خصوصی وارد می گردد و ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشكی اختصاص داده شده است.
افزایش ۹ تا ۱۲ درصدی قیمت دارو
وی در ادامه در پاسخ یكی دیگر از خبرنگاران در مورد تاثیر نوسانات دلار در قیمت دارو اظهار نمود: قیمت دارو در طول سال جاری بین ۹ تا ۱۲ درصد برای كل چند هزار قلم دارو تغییر نمود.
قاضی زاده هاشمی ادامه افزود: در حوزه دارو به علت نظارت دقیق و همكاری شركت های پخش دارو برخلاف بقیه اجناس افزایش چند برابری قیمت رخ نداد.
وی اظهار داشت: بعنوان مثال امكان دارد قیمت یك نوع داروی ضد ویروس مانند تب خال ۶۰ درصد افزایش یافته باشد اما قیمت پنج قلم داروی دیگر بین صفر تا دو درصد تغییر كرده باشد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اضافه كرد: تولید بعضی داروها در داخل كشور از نظر اقتصادی واقعا زیان بخش بود كه كمیسیون قیمت گذاری برای این سری از داروها افزایش قیمت بیشتری در نظر گرفت و برخی داروها هم افزایش قیمت نداشتند یا قیمت آنها زیر پنج درصد افزایش یافت.
تغییر قیمت دارو در سال آینده
قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینكه مواداولیه ۳۴ تا ۳۵ درصد در تعیین كننده قیمت دارو نقش دارند، اظهار داشت: بقیه هزینه های دارو مربوط به مواردی مانند پتروشیمی، سرم، كپسول، فویل روی بسته دارویی و... است كه قیمت بعضی از این موارد چندین برابر شده است.
وی افزایش زیاد قیمت كاغذ یا صنعت چاپ را از دیگر عوامل موثر در افزایش قیمت دارو دانست و اظهار داشت: شركت های دارویی از این بابت تحت فشار هستند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: ما به عهد و قولمان وفادار مانده ایم و امیدواریم تا آخر سال بتوانیم به همین شكل ادامه بدهیم و تغییر قیمت ها را سال دیگر داشته باشیم. البته این تغییر در حدی است كه به صورت منطقی قیمت تمام شده را سازمان برنامه و بودجه بپذیرد و دولت هم برای آن اعتبار در اختیار بیمه ها قرار دهد.
هلال احمر رفسنجان مُر نظر واقف عمل كند
قاضی زاده هاشمی در مورد یك مورد اختلاف درخلال هلال احمر و دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان اظهار داشت: در این خصوص جلسه ای با رئیس جمعیت هلال احمر رفسنجان برگزار گردید.
وی با اشاره به اینكه مردم اموال خویش را جهت استفاده هلال احمر و دستگاه های مورد اعتماد مردم وقف می كنند افتخار به شمار می آید، اظهار داشت: هلال احمر باید به مُر وقف كه دستور شرع و قانون است عمل كند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در تشریح اختلاف درخلال هلال احمر و دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان مدعی است؛ در درآمد برخی موقوفاتِ در اختیار هلال احمر دخل و تصرفی می گردد كه خلاف نظر واقف است كه بخشی از آن در اختیار هلال احمر است.
وی اظهار داشت: هیئتی مشخص شده و نماینده مردم رفسنجان و رئیس دانشگاه و رئیس جمعیت قول داده اند كه با هماهنگی نماینده مقام معظم رهبری در هلال احمر جلسه ای در این خصوص برگزار كنند و مطمئنم آنچه قانون و شرع است اتفاق خواهد افتاد.
قاضی زاده هاشمی بیان كرد: در یكی از این موارد نظر واقف تولید بیمارستان چشم پزشكی بوده كه امیدواریم این اتفاق رخ دهد.
وی همینطور در پاسخ به سوال دیگری در مورد با فرسوده بودن ساختمان زایشگاه نیك نفس اظهار داشت: باید دید چه مقدار اعتبار داریم و استاندار كرمان هم از اعتبارات استانی كمك نماید.
وی افزود: در این دولت در مورد تولید بخش های ویژه زنان تحت عنوان اتاق های ویژه زایمان و بیمارستان های ویژه بانوان بسیار تلاش و هزینه شده است و امیدواریم بتوانیم به این بیمارستان هم كمك نماییم.


1397/09/20
13:58:17
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت