فرمانده عملیات ستاد مقابله با كرونا استان تهران اعلام كرد

۱۶۲ فوتی جدید کرونا در تهران

۱۶۲ فوتی جدید کرونا در تهران

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به افزایش آمار کروناویروس در تهران و ادامه شرایط بحرانی بر لزوم مداخله جدی برای کاهش سطوح ارتباطات اجتماعی تاکید کرد.


به گزارش خود درمانی به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان تهران اظهار داشت: به هشتمین هفته از شروع خیز پنجم کروناویروس رسیدیم و شرایط همچنان بحرانی است و در فاکتورهای مراجعات سرپایی و بستری کاهشی را شاهد نیستیم و دشوار است که پیش بینی نماییم تهران در ایام آینده چه شرایطی را سپری می کند و در حقیقت چه زمانی از این پیک عبور می کند.
وی اضافه کرد: بخش زیادی از مشکلات فعلی مربوط به خود سوش دلتا است که بسیار مقاوم است و سرایت پذیری بالایی دارد. اگر اطلاعات امروزمان را مرور نماییم در حقیقت با سوشی چموش و مقاوم روبرو می باشیم که حداقل ۶۰ درصد نسبت به سوش انگلیسی سرایت پذیری بالاتری دارد.
وی افزود: در این خیز باید دقت کنیم موارد مشاهده شده از ابتلای به این بیماری، میزان حضور ویروس در بدن افراد گاهی بسیار بالاتر از چیزی که ما فکر می کردیم بوده است؛ پس افراد بستری مدت زمان طولانی تری بستری هستند که این مساله سبب بار مضاعف به تخت های بیمارستانی شده است. گاهی برخی افراد پس از چند هفته آزمایش داده اند و باز هم تست آنها مثبت بوده است.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که سوش دلتا از کشور هندوستان شروع شد، اظهار داشت: کشور هندوستان حدود سه ماه درگیر این ویروس شد اما برای عبور از این ویروس در این کشور دو کار انجام شد؛ نخست آنکه واکسیناسیون را بصورت جدی و سریع پیگیری کردند و دوم آنکه منع شدید عبور و مرور را اجرائی کردند تا از این ویروس رهایی پیدا کنند. ما نیز باید به این موارد توجه جدی داشته باشیم.
زالی افزود: خستگی مضاعف تیم بهداشتی و درمانی بسیار زیاد شده خصوصاً آنکه شارژ مالی انجام نشده که این مساله انگیزه عزیزان در این بخش را تحت تأثیر قرار داده است. بیمارستان ها آنقدر با کمبود منابع مالی روبرو هستند که اگر گاهی پولی هم داده شود عملا به دست همکاران نرسیده است پس نیاز به شارژ متمرکز اعتباری داریم.
وی تاکید کرد: کماکان کمبود نیروی انسانی وجود دارد و در هر سه دانشگاه علوم پزشکی باید برای تعیین نیروی انسانی اقدام جدی صورت بگیرد. نیاز است که در مجلس مصوبه ای برای تبدیل وضعیت نیروهای موجود داشته باشیم تا سهمیه های استخدامی آزاد شوند و از این طریق بتوان نیروی انسانی لازم را تامین کرد. همین طور تبصره های بودجه امسال هم عملا جذب هر نوع نیروی جدید را متوقف کرده است. مراکز ما نیاز به نیروی تازه نفس دارند.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران درباب کمبود سرم در بعضی مراکز درمانی که سبب گلایه شده است، اضافه کرد: باید برای این مساله نیز تمهیدات لازم اندیشیده شود.
وی درباره تسریع روند انجام واکسیناسیون در استان تهران اظهار داشت: روز گذشته در مورد واکسیناسیون برای نخستین بار ۹۵ هزار دوز واکسن تزریق شد که نسبت به روزهای قبل با یک رشد بسیار خوبی مواجه بوده ایم. تا بامداد امروز دو میلیون و ۶۵۹ هزار واکسن در تهران تزریق شده است که از این مقدار ۶۱۴ هزار نفر دو دوز را دریافت کرده اند.
زالی افزود: تزریق واکسن تا حدود هشت برابر ابتلا، ۲۵ برابر امکان بستری و ۴۰ درصد بار ویروس در بدن افراد را می کاهد. هر چند که مرگ افرادی که دو دوز واکسن را تزریق کرده اند را نیز شاهد بوده ایم اما واکسیناسیون بطور اهم از مرگ و میر جلوگیری می کند.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران تاکید کرد: افراد باید از حضور در فضاهای تجمعی اجتناب کنند و اگر بنا بر ضرورتی حضور پیدا می کنند حتما از دو ماسک استفاده کنند. به هر طریقی باید ریتم شهری را کم نماییم تا به هر حدی که می تواند در کاهش شیوع این بیماری تأثیرگذار باشد.
وی اظهار داشت: متأسفانه در هشت هفته گذشته کماکان سیر آمارها رو به افزایش است به شکلی که بیماران بستری در استان تهران ۹۶۴۳ بیمار است که از این تعداد ۲۶۰۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و ۲۱۰۰ بیمار جدید نیز ظرف ۲۴ ساعت گذشته بستری شده اند.
زالی اضافه کرد: روز گذشته ۱۶۲ نفر فوتی ناشی از مبتلاشدن به این بیماری را در استان تهران داشتیم پس نیاز به یک مداخله جدی وجود دارد، هر مداخله ای که سطوح ارتباطات اجتماعی را کاهش دهد؛ البته این مساله باید همراه با افزایش واکسیناسیون باشد.1400/05/18
23:46:53
5.0 / 5
281
تگهای خبر: آزمایش , امداد , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت