كارشناس بهداشت:

آب لیمو را در ظرف شیشه ای نگهداری کنید

آب لیمو را در ظرف شیشه ای نگهداری کنید

به گزارش خود درمانی، بوشهر کارشناس کنترل مواد غذایی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: ظرف های شیشه ای بهترین ظروف برای نگهداری آب لیمو هستند.


نوشین حسن زاده ظهر روز سه شنبه ۱۵ شهریور اضافه کرد: خیلی از ما در فصل لیمو، آب لیموی طبیعی تهیه می نماییم تا بتوانیم به مدت طولانی از آن استفاده کنیم، اما اگر آب لیمو به درستی نگهداری نشود، تغییر رنگ و مزه می دهد و کپک می زند.
وی بیان کرد: انتخاب نوع مـاده بسته بندی یکـی از فاکتورهای مهـم در ماندگاری آبمیوه ها نظیـر آب لیمو اسـت و به سبب اسیدی بودن آب لیمو باید از نگهداری آنها در ظرف های پلاستیکی و فلزی خودداری کرد تا ترکیب های فلز و پلاستیک وارد آب لیمو نشوند.
کارشناس کنترل مواد غذایی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اشاره کرد: مناسب ترین ظروف برای نگهداری آب لیمو، ظروف شیشه ای هستند برای اینکه آب لیمو با این ظروف، واکنشی نشان نمی دهد، پس بهتر است بعد از خرید لیموهای درشت و سالم و آبگیری آنها، آب لیموی تازه را درون ظروف شیشه ای درب دار حتی الامکان تیره بریزید.
حسن زاده تاکید کرد: پیش از ریختن آب لیمو در این ظروف ابتدا شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های موجود در آن، از بین برود، برای اینکه با انجام این کار، قارچ ها امکان رشد را از دست می دهند و در نتیجه احتمال کپک زدن این مواد هم کاهش چشم گیری می یابد.
وی اظهار داشت: به جهت اینکه آب لیموی شما کپک نزند حتما باید درب ظرف را بگذارید تا هوا به داخل آن راه پیدا نکند و همین طور آب لیمو را باید تا نزدیکی لبه ظرف پر کنید و مقدار بسیار کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس درپوشی روی آن قرار دهید تا با ایجاد خلأ، اکسیژن به داخل محصول راه نیابد و جایی برای رشد کپک ها وجود نداشته باشد.
کارشناس کنترل مواد غذایی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان سفارش کرد: برای نگهداری آب لیمو از ظروف پلاستیکی یا بطری های آب معدنی استفاده نکنید؛ برای اینکه مواد اسیدی موجود در آب لیمو می تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل وانفعالات نامطلوبی بوجود آورد و سمی و سرطان زا شود.
حسن زاده همین طور بیان کرد: بهترین دما برای نگهداری آب لیمو، دمای یخچال است و آب لیموهای اکسیده شده هیچ نوع ارزش غذایی ندارند و از نظر ظاهری نیز رنگ این آب لیموها تغییر می کند و تغییر شکل در پی خواهد داشت.
وی از خانواده ها خواست در هنگام خرید آب لیموهای صنعتی به پروانه ساخت توجه نمایند و از مصرف آب لیموهای با مارک های غیر معتبر اجتناب کنند.




1401/06/15
22:26:21
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بهداشت , درمان , سرطان , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت