در گفت وگو با خود درمانی تشریح شد

واکسیناسیون کرونا ۱۰۰درصد به نفع مردم است

واکسیناسیون کرونا ۱۰۰درصد به نفع مردم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه منکر عوارض واکسن نمی شویم اما واکسیناسیون سبب کاهش چشم گیر مرگ ومیر کرونا شده است، اظهار داشت: در بحران کرونا ما با افراط و تفریط های زیادی مواجه بودیم در ابتدای بحران مدام صحبت از قرنطینه می شد اما آن طور که مشاهده کردیم، توجهی به صحبت های صاحب نظران نشد و قرنطینه یا انجام نشد یا خیلی دیر این اتفاق افتاد؛ درحالی که اجرای بموقع آن می توانست جان خیلی ها را نجات دهد.دکتر حسین قناعتی در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران، به اهمیت تزریق واکسن در جلوگیری از بروز بیماری ها اشاره و اظهار نمود: واکسیناسیون یک مقوله ای است که در ذات خلقت بشری نهفته است امر الزاما دست ساز انسان نیست، مثلاً نوزادی از مادر متولد می شود در همان شکم مادر واکسینه شده و به دنیا می آید. حتی ابوعلی سینا جزو کسانی است که اصول علمی و اخلاقی استفاده از واکسن و داروها را شکل داد و بعدها در زمینه های جلوگیری از بیماری هایی مثل وبا و طاعون دستورالعمل هایی برگرفته از این اصول منتشر و توسط جامعه بشری هم استفاده شد. ازاین رو خواستگاه واکسیناسیون یا ایمن سازی مصنوعی عملا از خود خلقت بشری شکل گرفته و یک دستاورد انسانی نیست.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که اگر واکسیناسیون صورت نگیرد چه اتفاقاتی می افتد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در عصر حاضر هم تعاملات بین المللی کشور ما خوب است و هم دانش ما به حدی رسیده است که می توانیم با عدد، آمار و ارقام صحبت نماییم. ازاین رو وقتی روند شیوع اپیدمی کرونا ویروس را قبل و پس از ویروس بررسی می نماییم این ارقام کاملا متفاوت می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: ما به امر واکسیناسیون از دو امر فردی و اجتماعی نگاه می نماییم. از بعد فردی ما باید مسایل را از جنبه های دیگری بررسی نماییم این که فردی مایل به واکسن زدن هست یا نه، اما از منظر اجتماعی وقتی به این مورد نگاه می نماییم ما بحث سود، ضرر و خطر را می بینیم و ریسک این مورد را مورد ارزیابی قرار می دهیم این که خطر واکسن نزدن به چه صورت است.

قناعتی تصریح کرد: با بررسی روند واکسیناسیون در ایران و کشورهای مختلف به این امر می رسیم که سود ما برای امر واکسیناسیون بسیار بیشتر و بالاتر از ضرر است ازاین رو طبیعی است که در هر مداخله ای که این امر را در حوزه پزشکی انجام می دهیم سود و زیاد وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان نمود: در واقع واکسیناسیون باعث کاهش چشم گیر مرگ ومیر این ویروس می باشد. از این طریق میزان مبتلا شدن هم حداقل به نصف کاهش خواهد یافت.

قناعتی، شفاف سازی و رفع ابهامات مخالفین واکسیناسیون را باعث تنویر افکار عمومی خواند و تصریح کرد: پیش از این هم هموطنان عزیز و افراد بسیار شریفی، که مخالف واکسیناسیون بودند، تشریف آوردند و در جلساتی با هم صحبت کردیم تا ابهامات در این حوزه رفع گردد چون که اگر بتوانیم واکسیناسیون را به بالای نود درصد برسانیم می توانیم امیدوار باشیم که زنجیره تکثیر ویروس قطع شود.

وی اضافه کرد: کرونا ویروس همچون لشکر جنگی مرتب درحال تکثیر و تغییر شکل است و به صورت مداوم اسلحه هایش را عوض می کند و مدرن تر می شود بنابراین امکان دارد در این تغییر و تحولات، بگونه ای ظاهر شود که نتوانیم آنرا کنترل نماییم و کشتار به دنبال داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، سپس ضمن اشاره به عوارض احتمالی واکسن ها، از هموطنان خواست تا چرخه ایمنی را تکمیل نمایند و خاطرنشان کرد: درخواست می کنم که همه دوستان همکاری کنند تا این مشکل را حل نماییم. بطور قطع منکر عوارض واکسن نمی شویم، اما همانگونه که در این شعر زیبا آمده “موی سفیدم را فلک به مجانی نداد. این رشته را به نقد جوانی خریده ام” فواید بسیاری هم در اینکار خواهد بود همچون آنکه واکسیناسیون سبب می شود مرگ ومیر ده برابر کاهش پیدا کند و میزان مبتلا شدن حداقل به نصف برسد در مقایسه با این که امکان دارد به ازای هر صد هزار نفری که واکسن دریافت می کنند، یک نفر گرفتار عارضه جدی و یا مرگ بشود.

وی در مورد آمارهای مرگ و میر ناشی از کرونا ویروس هم تصریح کرد: آمارهای در ارتباط با واکسیناسیون، عوارض و مرگ و میرهای آن به صورت کلی در کشور و دانشگاه به ثبت می رسد و محاسبات آن موجود است. اگر افراد علاقه مند هستند می توانند به آمارهای رسمی کشور در این حوزه رجوع کنند؛ ضمن این که از رادیو و تلویزیون می خواهم که برنامه های علمی بیشتری برای آگاهی عموم و افزایش درک مردم تهیه کنند تا آنها هم بیشتر با این موارد آشنا بشوند. حالا نفع مردم صد در صد در این است که واکسن بزنند.

قناعتی هنچنین در مورد مواجه کشور در مقابل کرونا ویروس از آغاز شیوع آن هم خاطرنشان کرد: در بحران کرونا ما با افراط و تفریط های زیادی مواجه بودیم در ابتدای بحران مدام صحبت از قرنطینه می شد اما آن طور که مشاهده کردیم، توجهی به صحبت های صاحب نظران نشد و قرنطینه یا انجام نشد یا خیلی دیر این اتفاق افتاد؛ درحالی که اجرای بموقع آن می توانست جان خیلی ها را نجات دهد. همان گونه که شاهد می باشیم در یک ماه گذشته با اجرای قرنطینه و طرح شهید سلیمانی برای مدیریت شیوع ویروس کرونا، توانستیم تعداد فوتی ها را از ۵۰۰ نفر در روز به زیر ۱۰۰ نفر برسانیم.
1400/09/15
19:47:48
5.0 / 5
405
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
خود درمانی خود درمانی
selftherapy.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خود درمانی محفوظ است

خود درمانی

درمان و بهداشت